Alpský val – Uzáver Tre Croci (ITA)

V Dolomitoch neďaleko známeho strediska Cortina d`Ampenzzo sa nachádzajú dva veľké uzávery Alpského valu – Cimabanche a Tre Croci.   Počas dovolenky v tomto kraji sa mi podarilo navštíviť druhý z nich.   

Uzáver Tre Croci kryl priesmyk, ktorým bolo možné dostať sa do oblasti Cortina d’Ampezzo.  V prvej línii stála zalomená protitanková priekopa, z oboch strán protitankovými kanónmi. Vyšší terén kryli ďalšie tvrze a všetko z tylu podporovali dva objekty pre čelné a kosé paľby guľometov. Delostreleckú podporu zaisťovali dva mínomety z otvoreného priestranstva a tvrz s dvoma 7,5 cm kanónmi.

Monobloky tohto uzáveru sú viac-menej jednoposchodové a majú zložitý pôdorys, prispôsobený horskému terénu. Monobloky a tvrze sú riešené v súlade s inštrukciou 15000 a majú teda dva vchody, bránené polkruhovými výstupkami so strieľňami pre ručné zbrane – kaponiery. Ťažké guľomety v ohrozených smeroch boli chránené masívnymi pancierovými doskami s hrúbkou 20 cm.

OPERA 2 – leží na severnom okraji PT priekopy. Do vnútra sa mi nepodarilo dostať.

OPERA 3 – leží na opačnej strane priekopy.  Ako jediná je vybavená pozorovacím zvonom. Trojica väčších strieľní umožňovala použitie  ľahkého guľometu pre blízku obranu.

OPERA 4 – bola vyzbrojená tromi guľometmi a disponuje rozsiahlym podzemím. Do podzemného podlažia vedie 130 schodov.

OPERA 5 – mala mať vo výzbroji päť guľometov a pozorovateľňu. Rozsiahle podzemie nie je vybetónované, iba vyrazené do skaly. Z dôvodu nedostatku času nebol objekt navštívený.

OPERA 6 – je dobre vidieť vo svahu a jeho výzbroj tvorili tri ťažké guľomety a mal mať pozorovací zvon, ktorý ale nebol osadený.  Z dôvodu nedostatku času nebol objekt navštívený.

OPERA 7 – sa nachádza na lúke asi 200 m od najväčšieho hotela a malo tu byť umiestnené veliteľské stanovište uzáveru. Jeho výzbroj mali tvoriť štyri ťažké guľomety a ľahké guľomety v kaponiérach pre vchode a tiež plameňomet. Mal byť vybavený aj pozorovacím zvonom, ktorý ale nebol osadený a pripravená šachta je zabetónovaná.

Po druhej svetovej vojne prebehla reaktivácia časti opevnení na hraniciach s Rakúskom. Prednosť ale dostali tvrze bližšie k hraniciam, takže v tretej línii žiadne modernizácie neprebehli. Vďaka tomu ostali objekty tohto uzáveru v pôvodnom stave zo začiatku 40. rokov. 

Popisované objekty, ich interiér aj exteriér sú vo vynikajúcom stave a je v nich čisto.  V hlavných kasárenských sálach sa dodnes zachovali poschodové postele, rozvody vzduchotechniky a stojany filtroventilačného zariadenia a v samostatných miestnostiach tiež sporáky.

Fotogaléria

 

Poznámka:

  • Tvrze Alpského valu môžeme kvalitatívne rozdeliť na dve skupiny, a to staršie tvrze z 30. rokoch budované podľa inštrukcie 200 z januára 1931 a moderné nové tvrze série 15 000 budované podľa pokynov z 31. decembra 1939. Mladšie samostatné objekty boli označené ako série 700 alebo postazione podľa inčtrukcií z augusta 1938. Staršie tvrze série 200 bývajú označované ako centro di resistenza a pri mladších tvrzí série 15 000 je možné sa  stretnúť s označením opera, čo v preklade znamená dielo, zrejme podľa francuzského ekvivalentu označenia tvrze, tj. ouvrage. Toto delenie však nie je pravidlom, pretože existuje mnoho výnimiek.

Zdroj:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *