LS-Splitterschutzzelle – ZŤS, Dubnica nad Váhom (SVK)

V areáli dubnických strojárni sa ešte v roku 2016 nachádzali 4 identické ale atypické L-S. Dnes však už žiaľ ostali iba dva. Jeden sa nachádza hneď za hlavným vchodom do fabriky a druhý pri hasičskej stanici.  Zvyšné dva, ktoré boli umiestnené neďaleko hasičskej stanice, zmizli bez stopy a na ich mieste dnes stojí budova. Ide o atypické objekty L-S, ktoré sú z 2/3 zakopané v zemi a na povrch vyčnieva len časť kupole so štyrmi priezormi.  Vchod do objektu chráni pred zavalením zeminou betónový múr a betónový strop. 

Vzhľadom na bohatú históriu dubnických strojárni, ktorá siaha do roku 1928 je možné, že sa tu týchto objektov nachádzalo viac, no boli poškodené pri bombardovaní fabriky v roku 1944, alebo museli ustúpiť výstavbe pre nové výrobné haly. 

Viac foto tu:

2 Komentáre

  1. Jozef

    Len drobná poznámka, v 1928 sa síce začalo s plánovaním stavby, ale prvé menšie objekty boli postavené až 1933, po veľkej hospodárskej kríze. Dovtedy bol pôvodný areál viac-menej len oplotený. Pri bombardovaní žiaden bunker poškodený nebol, práve naopak, výrobná hala chránená betónovou vrstvou odolala tlaku niekoľkých ton výbušniny. Poškodená bola vtedy len jedáleň, prívody vody a elektriny a iné pre vojenskú výrobu nie dôležité budovy.

  2. Tartaros (Autor článku)

    Jedna bomba zasiahla pprotiletecký úkryt pred závodnou kantínou, kde sa ukrývali zamestnanci. Tam si nálet si vybral svoju ľudskú daň. Celkovo si bomby vyžiadali 16 ľudských obetí, väčšinou to boli Nemci z úkrytu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.