LSRdB – ZŤS, Dubnica nad Váhom (SVK)

Tento protiletecký úkryt alebo tiež Luftschutz-rundbau, (pre svoj tvar známy aj ako „veľryba“) vybudovaný niekedy medzi rokmi 1939-1945, sa nachádza za závodom ZŤS Dubnica neďaleko pri kalvárii. Má dve podlažia, jeden vchod a jeden núdzový výlez ktorý ústi do najnižšieho podlažia. Po obvode sú vetracie otvory (nie pozorovacie ako sa to spomína v istom článku na internete). O tomto objekte koluje veľa nezmyslov ako napr. že je prepojený s neďalekým Luftschutz-stollen („dubnické tunely“) alebo že má 7 podlaží a podobne. Takisto sa spomína, že tu boli uchovávané dôležité dokumenty o Dubnickom závode. Je to nezmysel, pretože úkryt nie je a nikdy nebol hermeticky uzatvorený, bolo v ňom vlhko bez konštantnej teploty a takisto ako dnes, aj v minulosti musel trpieť priesakom spodnej vody, preto je nepredstaviteľné skladovať akékoľvek písomnosti v takýchto podmienkach. Nakoľko sa úkryt nachádza na kopci s dobrým výhľadom na celý závod, objekt tak zrejme slúžil veliteľsko-prieskumnému účelu. Nedávno odtajnené materiály CIA uvádzajú v týchto miestach muničné sklady pre závodnú stráž. Tieto informácie treba ale brať so značnou rezervou.

Úkryt je dnes prázdny. Prechod medzi prvým a druhým podlažím je riešený kovovým rebríkom. Druhé podlažie zvykne byť zatopené.

Zhruba o 1 km ďalej sa nachádza identický objekt. Podobný objekt, no o čosi menší s jedným podlažím sa nachádza aj pri strojárňach v Prakovciach.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *