LSS – ZŤS, Dubnica nad Váhom (SVK)

Protiletecký štôlňový úkryt (luftschutz-stollen) sa nachádza v na úpätí kopca Holá Hora za areálom dubnických strojárni.  Bol razený v roku 1945 no k jeho dokončeniu už nedošlo. Celkovo boli vyrazené 4 portály ktoré aj ako jedniné majú betónovú výstuž. Dĺžka vstupných chodieb je približne 20 metrov, a všetky tri boli prepojené priečnou chodbou.  Dnes sú dva z nich už zavalené, no jeden z nich ostal priechodný do priečnej sťôlni. 

V blízkosti sa nachádza Luftschutz – Rundbau (známejšś pod ľudovým názvom „Veľryba“), ten je popísaný zvlášť v tejto sekcii. 

Viac foto tu

4 Komentáre

 1. andrej celko

  bolo ich virazenich 11 vsetky napojene na centralnu stolu niektore casti ciastocne vibetonovane a podla velkosti hlavnej stoli to podla mna mali bit virobne priestori

  1. Tartaros (Autor článku)

   Podzemné výrobné priestory sa nachádzali v „bloku“. Skúste si pohľadať informácie v archívoch a nešíriť tak ďalej hoax o výroných priestoroch.

 2. Patrik D

  Presne tak, ako píše Pán Celko, vstupných portálov bolo v skutočnosti vyrazených viac. Stačí prejsť sa pešo okolo hory po vyšliapanom chodníku, hoci vstupy už vidieť nie sú, no pravidelne každých X metrov je zosunutá hornina čo jasne značí že pod ňou je vstupný portál. Stavím sa, že ak by sa táto hornina odstránila, natrafili by sme na vstup. Chcelo by to zriadiť dobrovoľnú brigádu.

  1. Tartaros (Autor článku)

   Každý je tu zrazu erudovaný geológ. A máte aj hmatateľný dôkaz že ich bolo niekoľko?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *