Úkryt CO – OSST, Praha (CZE)

Strahovský tunel je Pražský cestný tunel, dlhý 2004 metrov. Bol prvou a najdlhšou stavbou svojho druhu v Česku.  Tunel tvoria 2 tubusy, každý s dvoma jazdnými pruhmi. Stavba bola zahájená v roku 1985 a dostavaný bol v roku 1997.

Strahovský tunel je súčasťou OSM – ochranného systému metra a v prípade potreby  ho nepriedušne uzavrú tlakové uzávery na oboch koncoch portálov západného tubusu. Spojenie s trasou metra linky B zaisťuje štôlňa. V prípade núdze by sa do tohto úkrytu mohlo ukryť až 15 tisíc osôb. Maximálna doba pobytu ukrývaných v režime izolácia je 72 hodín. Zásobovanie vodou a elektrinou je zabezpečené prostredníctvom chodieb vedúcich z metra.

V bočných štôlňach sa nachádza zázemie pre ukrývaných. Odmorovacie priepuste, hygienické bunky a sociálne zariadenia, ošetrovňa , filtoventilácia a tiež márnicu. V prvých plánoch sa počítalo aj s miestnosťou, v ktorej mala byť drvička ľudských ostatkov, ale neskôr sa od toho ustúpilo a ostala len miestnosť pre skladovanie tiel. 

Ležadla, zásoby jedla a vody by sa sem doviezli až tesne pred ukrytím obyvateľstva.

Centrálny dispečing a technologická časť sa nachádza na úrovni Strahovského štadióna, 60 metrov nad samotným tunelom. Odtiaľ sa vchádza do podzemia výťahom – 16 poschodí pod zem.

Fotogaléria

 

Zdroje textu:

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *