Pozorovateľňa CO [ŠTOK], Bratislava – Slavín I. (SVK)

Táto pozorovateľňa vybudovaná v rokoch 1958-1960 pre potreby ŠTOK BA sa nachádza na Slavíne s hlavným pozorovacím úsekom na Staré mesto (historické centrum) a Nové mesto. Prekrýva s a s pozorovacím úsekom strešnej pozorovateľne na budove min. financií a tiež s pozorovacím úsekom strešnej pozorovateľne na bytovom dome zvanom „Manderlák“.

POZ má štvorcový tvar so štyrmi zazubenými priezormi na každej strane a jedným vchodom, ktorý bol v 60. rokoch osadený tlakovo – plynotesným poklopom. POZ má len jednu – pozorovaciu miestnosť. Spojenie na ŠTOK bolo linkovým spôsobom.

Na Slavíne sa nachádza ešte jedna identická pozorovateľňa, o ktorej bude venovaný samostatný článok. Nachádza sa len pár metrov od tejto. Identická pozorovateľňa sa nachádza na Kalvárii a . Ďalšia terénna pozorovateľňa CO, ale iného typu sa nachádza v Rači – tá však slúžila pre potrebu ŠTOB – CHZJD. V Bratislave sa nachádza ešte niekoľko strešných pozorovateľní, a to na streche bytového domu zvaného „Manderlák“, na streche bytového domu na vajnorskej ulici, na budove generálneho riaditeľstva ŽSR a na budove ministerstva financií.

O všetkých týchto objektoch bude v blízkej budúcnosti spracovaný zvlášť článok.

 

 

2 Komentáre

  1. Pingback: Pozorovateľňa CO [ŠTOK], Bratislava (SVK) - ochranne-stavby.sk

  2. Pingback: Pozorovateľňa CO [ŠTOK], Bratislava - Slavín II. (SVK) - ochranne-stavby.sk

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *