Pozorovateľňa CO [ŠTOK], Košice (SVK)

Ide o terénnu pozorovateľňu civilnej obrany pre potreby novovzniknutého štábu CO okresu vybudovanú v priebehu 50. rokov. Pozorovateľňa má polkruhový tvar, tri zazubené priezory, obvodový múr je z tehál a má betónový strop.  Vstup do objektu je železným rebríkom otvorom cez strop. Typovo je takmer identická s pozorovateľňou na Šibenej hore v Košiciach, o ktorej sa zmieňuje samostatný článok. Objekt má len jednu pozorovaciu miestnosť, je tu však pomerne čisto a interiér je v oveľa zachovalejšom stave než POZ – Šibená hora.  Je to dané aj tým, že sa nachádza na ťažko prístupnom teréne v húštine, teda exterier je značne zarastený náletovými drevinami a z týlovej časti ju takmer nie je vidieť.  POZ sa nachádza na kopci v lokalite zvanej Heringeš a bolo možné odtiaľ sledovať celý stred mesta a časť severnej a južnej časti a taktiež sledovala protiľahlú pozorovateľňu, ktorá sa nachádzala 4 km vzdušnou čiarou, JV smerom v spomínanej lokalite Šibená hora.

Autor čmáraníc v interiéri o ruskej pozorovateľni, bez akejkoľvek znalosti problematiky civilnej obrany by sa mal nad sebou zamyslieť, pretože znehodnotil jedinečnú, a vzhľadom na jej vek tak zachovalú stavbu.

Viac foto tu:

3 Komentáre

 1. Bablofil

  Thanks, great article.

 2. Boris

  Dobrý deň, Heringeš trochu poznám, ale nikdy som si to tam nevšimol. Dá sa trochu upresniť lokalita?

  1. Tartaros (Autor článku)

   Je to zašité v kríkoch. Žiaľ presnú gps neuvádzame, nakoľko na SVK neevidujeme žiadnych iných nadšencov o tieto stavby a preto chceme predísť jej devastácii a znehodnoteniu.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *