ŠTOB / Úkryt CO – Baňa Dolina (SVK)

Baňa Dolina bola jednou z historicky najstarších baní na Slovensku. Výhradné ložisko hnedého uhlia Modrý Kameň leží v Ipeľskej kotline juhoslovenskej uhoľnej panvy. Ložisko má vyše 160 ročnú históriu a za toto obdobie sa vyťažilo približne 36 miliónov ton hnedého uhlia. Systémovo sa začalo ťažiť až od roku 1947. Baňa Dolina bola najväčším zamestnávateľom vo veľkokrtíšskom okrese. Jej hlavným odberateľom boli Slovenské elektrárne, a.s. ENO – Zemianske Kostoľany. Medzi ďalších odberateľov patrila Bukóza a drobní odberatelia z Maďarskej republiky. V roku 2014 predstavenstvo rozhodlo o postupnom znižovaní stavu zamestnancov a začiatkom roku 2015 nahlásili hromadné prepúšťanie baníkov a zamestnancov, ktoré sa malo realizovať od 13. februára do 31. marca 2015. Definitívne ukončenie prišlo dňa 29.5.2015, keď sa vyťažila posledná tona hnedého uhlia a Baňa Dolina tak uzatvorila poslednú kapitolu svojej 160-ročnej histórie. [1]

Pod administratívnou budovou tejto bane sa nachádza malý úkryt CO pre zamestnancov podniku a zároveň veliteľské stanovište štábu CO objektu. Ide o zapustený, železobetónový monolitický, stále tlakovo odolný úkryt s triedou odolnosti IV. a kapacitou 100 ukrývaných. Úkryt bol skolaudovaný v roku 1962.

Úkryt mal jeden vchod, prístupný zo suterénu AB, s osadenými TP dverami D-2 a jedným núdzovým výlezom, na ktorom je osadený vonkajší poklop P-7,5 a vnútorný P-3. Ten je navrhnutý ako štolový s rozmermi 60/80 cm a vyústenie NV má samostatnú železobetónovú hlavicu.

Veliteľskú časť objektu tvorila operačná miestnosť a 3 kabínky telefonistov. Zvyšok úkrytu tvoril sklad materiálu CO, 2 miestnosti pre ukrývaných, WC s umyvárkou, FVK, prachová komora a spojovacia chodba.

Objekt bol napojený na vonkajšiu el. sieť, bez záložného zdroja. Voda a kanalizácia bola napojená na verejnú sieť. Núdzová zásoba vody taktiež nebola k dispozícii.

O filtráciu vzduchu sa starala 1x FVZ 300b. Pre toto zariadenie je vyprojektovaná samostatná prachová a filtroventilačná komora. Zariadenie je vybavené dvoma sacími prívodmi.

Pre mierové využitie sa objekt využíval ako sklad netechnického materiálu (archív, propagačný materiál, sklad papiera, vybavenie úkrytu).

3 Komentáre

  1. Cibi

    Baňa Veľký Krtíš. stavba neexistuje

  2. Martin

    Baňa je už defititívne zbúraná. Administrativnu budovu zrútili ako poslednú. Je možné, ak je objekt hlboko, že ešte existuje. Ale vchody sú určite zasypané.

    1. ochranne-stavby (Autor článku)

      Úkryt bol v suteréne budovy, teda predpokladám že bol zbortený tiež.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *