ŠTOB / úkryt CO – Důl Dukla [ST 450], Haviřov (CZE)

Důl Dukla je už uzavretá čiernouhoľná baňa, ktorá bola založená v roku 1907. Nachádzala sa v katastri Dolní Suchá, miestnej časti  štatutárneho mesta Havířov v okrese Karviná. Viac o histórii tu

Úkryt bol vybudovaný pre zamestnancov dolu Dukla a priľahlej rozvodne. Do roku 2007 bol minimálne udržiavaný bez výraznejších investičných prostriedkov z dôvodu útlmu šachty. Úkryt mal byť zlikvidovaný a zaliaty betónom. Údržba spočívala hlavne v odčerpávaní kanalizačných a vodných nádrží a vetrania. 

Dnes je úkryt pre verejnosť prístupný ako Múzeum Civilnej Obrany. Viac o ňom a o jeho dostupnosti nájdete na oficiálnej stránke archaprojekt.cz

Ide o stále tlakovo-odolný úkryt s tr. odolnosti 2 studňového typu ST. s kapacitou 450 ukrývaných a dobou izolácie až 72 hodín. Úkryt má 6 podzemných podlaží. Zahájenie výstavby prebehlo v roku 1960 a stavba bola uvedená do prevádzky v roku 1962.

Úkryt ma priemer 11 m s hrúbkou stien 1 m. Vertikálne spojenie všetkých podlaží tvorí schodisko, ktoré je v  2., 3. a 4. podlaží dvojprúdové so skríženými ramenami a v 5 – 6. podlaží jednoramenné. Úkryt disponoval tiež nákladným výťahom s nosnosťou 350 kg.  Výťah je prístupný z každého podlažia a slúži výhradne pre mierové využitie. V prípade ohrozenia by sa šachta výťahu zaslepila pripravenými prefabrikátmi. 

Objekt má 2 vstupy (mierový a bojový) s lomenými schodiskami zostupujúcim asi 10 m pod terén a 2 núdzové výlezy.

  • Prvé podlažie – OM, 2x PPP, 2x PTP, 2x NV, FVK+KZ, PK, dielňa a sklady. 
  • Druhé podlažie – ošetrovňa, operačná sála, sklady, miestnosť pre ukrývaných a pacientov, toaleta.
  • Tretie podlažie  – patrilo samotnému štábu objektu a nachádzala sa tu operačná miestnosť, miestnosť prieskumu, ďalekopis,  TÚ, 2x kabínky pre telefonistov.  
  • Štvrté a piate podlažie – je praktický identické a tvorí ich jedna veľká miestnosť pre ukrývaných a  2x WC s umyvárňou.
  • Šieste podlažie – strojovňa DA, riadiaca miestnosť DA, zásobník pitnej vody a pod podlahou 2x fekálna jímka a úžitkovú vodu. 

O filtroventiláciu vzduchu sa starala 1x FVZ 1000a / 60 + 1x FVZ 300a/60

Zásobovanie elektrickou energiou je zabezpečené verejnou sieťou. Ako náhradný zdroj slúžil dieselagregát s pohotovostnou zásobou PHM 2500 litrov nafty a 250 litrov oleja.

1 Komentár

  1. Miro

    Zdravím vás. Zúčastnil som sa súkromnej exkurzie v danom objekte.v prvom rade by som sa chcel poďakovať nadšencom z českej republiky z múzea, za krásnu prehliadku a náučný výklad.velmi zachovalý ochranný objekt,a super parta nadšencov o civilnú ochranu.bunkrologom zdar

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *