Úkryt CO – ČSD RD, Vrútky (SVK)

Ide o samostatne stojací STOÚ 4 tr. odolnosti s kapacitou 150 ukrývaných, určený pre ukrytie zamestnancov rušňového depa vo Vrútkach.  Hrúbka obvodových stien je 50 cm. 

Ide o pomerne atypický úkryt s jedným vchodom (bojovým) s osadenými TP dverami D7,5 a jednou silnostennou TP bránou dosiaľ neznámeho typu. Za touto bránou je zjazdová rampa pre nákladné vozidlá, slúžila pre rýchlejšiu manipuláciu s materiálom CO a vybavením úkrytu, ako aj pre rýchlejší nástup ukrývaných za predpokladu nezamorenej okolitej atmosféry. Táto brána bola vedená aj ako núdzový východ, keďže úkryt nedisponoval štandardným NV. 

Vchod do úkrytu je vedený cez dvojramenné schodisko. Technologickú časť tvorí protiplynová a protitlaková predsieň kombinovaná  s odmorovacou priepusťou, prachová komora, filtroventilačná komora kombinovaná s vodným hospodárstvom, dvojicou WC so spoločnou umyvárňou a malým skladom potravín.

Najväčšia miestnosť je miestnosť pre ukrývaných s rozmermi 8,95 x 9,5 m. Nachádza sa tu niekoľko kombinovaných lavíc. 

 

Pôdorys úkrytu

Pôdorys úkrytu

Filtroventiláciu vzduchu zabezpečuje 1x FVZ300b.

Voda je napojená na verejný zdroj s núdzovou zásobu troch tlakových nádržiach, každá s kapacitou 1500 l. Elektrická energia je dodávaná z verejnej siete. Núdzový zdroj nie je k dispozícii. 

2 Komentáre

  1. Jan

    Kde se to nachází? Díky moc chci se tam mrknout jako urbexer a natočit video.

    1. Tartaros (Autor článku)

      Lokality úkrytov neposkytujeme. Úkryt je aj tak neprístupný.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *