Úkryt CO – MsKC, Žiar nad Hronom (SVK)

Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom je typickým príkladom dvojúčelovej stavby, budovanej investičným spôsobom od začiatku výstavby.

Ide o stále tlakovo odolný úkryt IV. triedy odolnosti s kapacitou 600 ukrývaných, určených pre bežné obyvateľstvo a návštevníkov centra. Úkryt má kruhový pôdorys a je čiastočne zapustený pod zemou.

Úkryt má 2 vchody (mierový a bojový) a jeden núdzový vylez. Mierový vstup tvorí dvojica TP silnostenných uzáverov UM-8, pre rýchlejší nástup ukrývaných a lepšiu manipuláciu s materiálom a vyprataním veci slúžiacich pre mierové využitie úkrytu pri prípadnom zpohotovení úkrytu a dvojicou TP dverí D-7,5. Bojový vstup je osadený dvojicou TP dverí D-7,5 za ktorými nasleduje odmorovacia priepusť.

Núdzový výlez ústi v železobetónovej hlavici vo voľnom priestranstve mimo objekt.

Hlavná úkrytová miestnosť má tvar kruhu, a je predelená demontovateľnou priečkou. Táto plocha sa v mierovom stave využíva z jednej polovice pre športové účely a druhá polovica pre kultúrne podujatia.

O filtráciu vzduchu sa stará 5x FVZ-300b/60. V miestnosti FVK sú tiež umiestnené skrinky pre odkladanie osobných vecí návštevníkov jednotlivých kurzov, ktoré sa tu usporiadavajú. Jednotlivé šatne M a Ž sa nachádzajú v protiplynovej predsieni pri jednotlivých vstupoch.

Núdzový zdroj elektrickej energie nie je k dispozícii. Úkryt je napájaný iba z verejnej siete.

1 Komentár

  1. Jožo

    Konečne nový príspevok z rodu kolektívnej ochrany obyvateľstva. Diky……

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *