Úkryt CO – Makyta, Žilina (SVK)

Jeden z najvýznamnejších podnikov odvetvia textilnej výroby v SR mal svoj závod pre výrobu odevnej konfekcie aj v Žiline. 

O nutnosti výstavby úkrytu rozhodli príslušné orgány CO už v štádiu prípravy investičnej výstavby závodu MAKYTA. Bolo rozhodnuté vybudovať pre závod úkryt CO IV. triedy odolnosti bez VS. Kapacita úkrytu je 450 osôb. 

Úkryt je vybudovaný v podzemí halového objektu č.2, pod skladom základných surovín. Prístup do neho je z haly pred šatňami v 1. podzemnom podlaží objektu č.1.  

Zastavaná plocha objektu je 415 m(2270 x 1830 cm)

Na vstupe do úkrytu z ochranného priestoru sa nachádzajú 3 TPdvere typu D-1,5 pre mierový vstup, a jedne TP dvere D-1,5 pre bojový vstup. Za mierovým vstupom je po prechode protiplynovou miestnosťou priamy vstup do jednej rozsiahlej miestnosti pre ukrývaných. Bojový vstup má pred vstupom do miestnosti pre ukrývaných ešte odmorovaciu slučku. V miestnosti pre ukrývaných je ešte osadený TP poklop P-1,5 pre núdzový výlez. Ten je navrhnutý ako štolový s rozmermi 60/80 cm. 

Stropná konštrukcia a obvodové murivo úkrytu sú železobetónové monolitické. Vnútorné deliace steny a priečky sú tehlové. Svetlá výška úkrytu je 3,10 m pod nosníkmi a 3,7 m pre stropnú konštrukciu. 

Zásobovanie elektrickou energiou je zabezpečené verejnou sieťou. Núdzový zdroj nie je zabezpečený. Voda je napojená na verejný zdroj a pre núdzovú zásobu má úkryt vlastnú studňu s čerpadlom, a bol tu inštalovaný jeden zásobník na vodu AT-SO/5 s obsahom 1000 l., pre možný denný odber vody až 50 m3. Splašky sú odvádzané čerpadlom do vonkajšej kanalizačnej siete.

Filtroventilaciu vzduchu zabezpečuje 3x FVZ 300b / 60. Pre toto zariadenie je vyprojektovaná samostatná prachová a filtroventilačná komora. Zariadenie je vybavené dvoma sacími prívodmi.

Elektrické zariadenia pozostávajú z osvetlenia, núdzového osvetlenia, telefónu, rozhlasu, jednotného času a požiarneho hlásiča. El. rozvádzač typu JR 41 je umiestnený v predsieni CO krytu. 2 telefónne prístroje sú prepojené na ústredňu v budove a v prípade potreby mohol byť jeden prístroj prepojený na mestskú telefónnu ústredňu. V úkryte boli jedne hodiny jednotného času umiestnené v hlavnej miestnosti nad vchodovými dverami. 

Úkryt disponuje malou kuchynkou kombinovanú s miestnosťou veliteľa úkrytu , 2x sociálnymi zariadeniami (6x splachovací záchod) a jednou menšou miestnosťou, ktorá bola využívaná ako sklad potravín.

Pre mierové využitie sa objekt využíval ako sklad netechnického materiálu (archív, propagačný materiál, sklad papiera, vybavenie úkrytu). 

Viac foto tu:

4 Komentáre

 1. Martin

  Ahoj, mohol by som vedieť kde je tento bunker?

  1. Tartaros (Autor článku)

   Zdravím. Úkryt sa nachádza v súkromnom vlastníctve, preto jeho polohu nebudeme zverejňovať. Vďaka za pochopenie

 2. Mentallica

  Vyzerá to tak, že pri rekonštrukcii makyty zasypali výlez.

 3. CO Žilina

  Veru tak, výlez už neexistuje.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *