Úkryt CO – Sandrik, Hodruša-Hámre (SVK)

Tento štolový úkryt bol vybudovaný začiatkom 90. rokov pre potreby ukrytia zamestnancov závodu Sandrik. Je však značne predimenzovaný a jeho konštrukcia je tak trochu zvláštna.

Úkryt bol tak zrejme prerobený z bývalého banského diela, pretože vyrazené rúry neboli vybetónované, ale vystužené banskou oceľovou výstužou TH a po celom obvode zapažené železobetónovými pažnicami. Chodby nachádzajúce sa hlbšie už majú tvárnicovú výstuž, ktorá sa používala v tlakovo exponovaných oblastiach. Taktiež tomu nasvedčuje tvar vstupných portálov a samotná rozloha. Úkryt má 2 vstupné portály, vzdialené medzi sebou 100 metrov. Prvý portál má 2 vstupne rúry „A“ a „B“ (pre mierový a bojový vstup), druhý portál „C“ má len jednu. Profil úkrytu má tvar písmena „U“, pričom je tu však ešte jedna vetva, ktorá je ale zaslepená železobetónovými pažnicami. Na všetkých vchodoch sú osadené talkovo-plynotesné dvere D4-2. Rovnakým typom dverí sú oddelené aj protiplynové a protitlakové komory. Odmorovacia miestnosť je osadená plynotesnými dverami D0-1 po oboch stranách.

Celý portál „A“ je vybavený filtroventilačným systémom. Nachádza sa tu mierová FVZ typu JANKA. Je tu tiež predpríprava pre „bojovú“ FVZ, ale buď nebola inštalovaná alebo bola časom demontovaná aj s rozvodmi vzduchu.

Portál „B“ disponuje PP a PT komorou, odmorovacou miestnosťou, vodným hospodárstvom, skladom, suchým WC, zasadacou miestnosťou a najväčšiu časť tvorí miestnosť pre ukrývaných.

Portál „C“ je vedený ako núdzový východ.

Zo spojovacích prostriedkov sa tu zachoval iba jeden bansky telefón zn. TESLA. 

Úkryt dnes už neslúži svojmu účelu a chátra.

Viac foto tu:

4 Komentáre

 1. Andy

  🙂 tento článok ma milo potešil, taká nostalgická vspomienka z čias, kedy som spolu s kamarátmi stál ako 15 ročný pred zamrežovaným vstupom do týchto krytov a všetci sme tak dumali, čo sa asi môže skrývať v tme vovnútri. No a teraz po 12 rokoch to už viem.

  1. Gabriel

   Vtedy sa tam toho určite skrývalo viac 🙁

 2. Jakub

  Tento kryt je už úplne neprístupný. Neviem, kto je majiteľom ale niečo si tam pekne ukrýva. Čo by nemal nikto vidieť. Minule som šiel okolo a zaujalo ma to tam, chcel som sa ísť pozrieť dnu, ale žiaľ všetky tri vchody boli zavarené roxormi. Veľká škoda….

  1. brano

   neukryva sa tam nic…len to zabezpecili aby to „blbci“ cele neznicili.
   odkedy sa na SVK rozmoholi urbexove videa (kde sa prezradzuje aj polohoa) tak sa vela veci znicilo.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *