Úkryt CO – TCP, Martin (SVK)

Tento úkryt s typovým označením U100 bol vybudovaný v 50. rokoch. V jeho susedstve sa nachádzajú ešte ďalšie dva úkryty typu U100 (pravdepodobne je jeden z nich vedený ako veliteľské stanovište). Všetky tri úkryty patrili kedysi miestnej celulózke, pričom dnes sa 2 z nich sa nachádzajú na súkromnom pozemku nemenovanej firmy a tretí (o ktorom je tento článok), hoci patrí tej istej firme je na voľnom priestranstve a voľne prístupný.

Rovnaké typy úkrytov typu U100 sa nachádzajú v Žiline (2x pre PCHZ), Ružomberku (2x pre SCP) a donedávna aj v Trenčíne (2x Merina, tie však boli zbúrané pred niekoľkými rokmi).

Úkryt má 2 vstupy, pričom každý vstup sa nachádza na opačnej strane úkrytu, zapustený pod úrovňou terénu a prístupný schodmi z oboch strán. Za každým vstupom sa nachádza prachová komora. Odmorovacie priepusť tu nebola zriadená a taktiež ani protiplynová predsieň. Na vstupoch sú osadené tlakovo – plynotesné dvere typu D2, PK je oddelená plynotesnými dverami P0. Z protitlakovej predsiene sa vstupuje priamo do priestorov pre ukrývaných s osadenými dverami P0. Všetky ostatné miestnosti v čistej časti majú už len drevené dvere.

O filtroventiláciu sa stará 1x FVZ 300b – teda s oddelenou prachovou komorou. Zariadenie je vybavené dvoma sacími prívodmi. Hlavný sací prívod ústi v ochrannej vysokej kruhovej železobetónovej veži typickej pre úkryty typu U100. Druhý sací prívod je umiestnený vo fasáde pri jednom z vchodov a je ukončený oceľovou nasávacou hlavicou a ochrannou mriežkou. Potrubia z oboch nasávacích miest sú spádované do PK.

Úkryt je napojený na verejnú el. sieť, ale nedisponuje žiadnym náhradným zdrojom. Taktiež voda je napojená na verejnú sieť no nedisponuje zásobníkmi ani vlastnou studňou ako náhradným zdrojom.

Úkrytové miestnosti sú rozdelené do piatich sekcií, ktoré disponujú lavičkami, prípadne kombináciou lavičiek s policami. Okrem nich je tu už len strojovňa FVZ a 3 malé WC.

Celý úkryt je zapustený pod zemou, samostatne stojací a s pôdorysom do písmena „Z“.

Tento úkryt sme prvýkrát navštívili v roku 2013. Je neuveriteľné že sa do dnešných dní zachoval v rovnakom stave, navyše je už vykosený od náletových drevín. 

Viac foto tu:

4 Komentáre

 1. Jakub

  Dalo by se spojit se správcem nebo firmou?

 2. Mac

  Dnes som navstivil tento kryt a je vidiet ze sa „tesi“ hojnej navstevnosti uz to tam celkom likviduju 🙁

  1. Tartaros (Autor článku)

   Viem, videl som ďalšie stupídne video na YT, kde to už bolo vidieť. Dokiaľ neboli videa, bol úkryt veľmi dlhý čas v zachovalom stave.

 3. Mac

  Veru, navstivili sme este dva jeden tu mate ten 4 poschdovy a jeden velky ten nemate tu pofoteny a odkedy su videa na YT tak to ludia likviduju 🙁

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *