06-HK, Boskovice (CZE)

Výstavba

V roku 1962 začínajú v obci Boskovice, približne 30 kilometrov severne od Brna, práce na chránenom pracovisku civilnej obrany. Objekt, ktorý získal kódové označenie 06-HK, bol budovaný za účelom nahradenia objektu 10-Z Brno vo funkcii hlavného veliteľského stanovišťa civilnej obrany juhomoravského kraja (HVS ŠTK). Z pôvodného VS v Brne na Husovej ulici ostalo už len pohotovostné VS zmieneného kraja (PVS ŠTK). Nadriadeným orgánom bol štáb civilnej obrany Českej socialistickej republiky (ŠTŠT).

Pod ŠTK juhomoravského kraja spadali okresy:

  • okres Blansko
  • okres Brno-město
  • okres Brno-venkov
  • okres Břeclav
  • okres Gottwaldov
  • okres Hodonín
  • okres Jihlava
  • okres Kroměříž
  • okres Prostějov
  • okres Třebíč
  • okres Uherské Hradiště
  • okres Vyškov
  • okres Znojmo
  • okres Žďár nad Sázavou

Úlohou vyprojektovania stavby bolo poverené VPÚ Brno, realizáciu zabezpečili Pozemné stavby Brno. Investorom celej akcie bol štáb CO krajského národného výboru. Celkové náklady sa vyšplhali do výšky 3 200 000 kčs. V Boskoviciach pracovné činnosti započali  v septembri 1962 a ukončené boli v júni 1964. Vzhľadom na dislokáciu uprostred obce sa akcia nezaobišla bez pozornosti. Občania si však existenciu a výstavbu areálu chybne vysvetľovali, napríklad aj ako podzemný zodolnený sklad ťažkej vojenskej techniky.

Chránené pracovisko

Výsledkom takmer dvojročnej stavby bola na prvý pohľad dvojposchodová murovaná budova, tá ale v suteréne skrývala chránené pracovisko železobetónovej konštrukcie. V interiéri nadzemnej časti stavby sa nachádzali okrem bytu správcu areálu aj sklady materiálu CO, učebne CO či strážnica objektu.

Samotný zodolnený objekt je železobetónový monolit, vybudovaný v 5. triede odolnosti. Celková zastavaná plocha predstavuje 816 m2. V prípade plného obsadenia by sa dnu nachádzalo 110 pracovníkov.

Objekt má dva vstupy – mierový a bojový. Mierový vstup je prístupný zo suterénu budovy, bojový z jej nadstavby. Na oboch sú osadené tlakovo plynotesné dvere typu D-1,5 (vonkajšie) a plynotesné D-0 (vnútorné). Vzhľadom na fakt, že oba vchody sú riešené z budovy, tak je logická výstavba núdzového výlezu. Ten bol realizovaný až dva krát, šachta jedného NV vedie z chodby neďaleko akumulátorovne, druhá zo strojovne DA. Uzatváranie oboch je dosiahnuté tlakovo plynotesnými poklopmi typu P-1,5.

Pôdorys objektu

Operačná časť

Väčšinu priestoru zaberajú miestnosti VS, so sálom strediska bojového velenia uprostred s rozmermi 10×6,3 m,. Okrem toho sa tu nachádzali ešte nepostradateľné kancelárie jednotlivých skupín, služieb, spojárov a pod. Vybavenie VS sa, žiaľ, medzi rokmi 2002 a 2014 postupne vypratávalo a v dnešných dňoch tým pádom už nie je možné vidieť pôvodné zariadenie interiéru. Jednoznačne najviac zaujímavým predmetom, ktorý sa zachoval, je svetelná mapa ČSSR, s vyznačenými letovými koridormi, v miestnosti vyrozumievacieho pracoviska.

Spojenie bolo zabezpečené viacerými prostriedkami. V miestnosti telefónnej ústredne sa nachádzalo päť prepájačov typu ÚB12/100. Ďalšia, no menšia, TÚ bola umiestnená vo  vyrozumievacom pracovisku. Okrem telefónnych liniek bola komunikácia možná aj vzduchom, využitím rádiových vĺn. Nesmieme zabúdať ani na prítomnosť ďalekopisov.

Spojovacie prostriedky:

  • 5x šnúrový prepojovač ÚB12/100
  • Telefónna ústredňa P51
  • Vyrozumievacie zariadenie P-160
  • RDST
  • Drôtový rozhlas
  • Ďalekopisy
  • Rádiomaják

Sociálna časť

V objekte sa nachádza miestnosť dispečera úkrytu so signalizáciou stavu jednotlivých tlakových uzáverov, ošetrovňa, kuchynka so špajzou a jedálňou. Na chodbe pri bojovom vstupe sa nachádza zariadenie na meranie obsahu CO2 a O2. Sociálne zariadenie tvoria 4 samostatné splachovacie toalety so spoločnou oddelenou umyvárňou.

Technická časť

Filtroventilácia

Výmenu vzduchu zabezpečujú dve stanice FVZ 1000b. Pre zariadenie je vybudovaná teda aj samostatná prachová komora. Môže fungovať v režime ventilácia, filtrácia a ventilácia, a izolácia. Doba izolácie je 7 hodín. FVZ disponuje aj elektrickým ohrievačom vzduchu. Využitý vzduch z úkrytu je odvádzaný pretlakom pomocou odvodných elementov, t.j. sústavou LPÚ a TPÚ do vonkajšej atmosféry. V objekte sa nachádza aj systém kontroly kvality vzduchu, ktorý vyhodnocuje vzorky vnútornej atmosféry, aby sa predišlo prípadnému zamoreniu.

Elektroinštalácia

Objekt je napojený na verejnú sieť. Pre prípad výpadku je inštalovaný dieselagregát Škoda 6S110 s výkonom 60 kW. Priamo v strojovni sa nachádza prevádzková nádrž nafty s objemom 300 litrov, do tej sa nafta prečerpáva z podzemných zásobníkov o objeme 10 000 litrov. Ovládanie DA je vyriešené z riadiacej miestnosti, tá je so strojovňou priamo spojená okienkom pre obsluhu. Teplo z prevádzky motoru je odvádzané za pomoci ventilátorov šachtou, ktorá taktiež slúži ako jeden z núdzových výlezov. Ďalším náhradným zdrojom elektrickej energie boli akumbatérie, osadené v akumulátorovni.

Vodné hospodárstvo

Napojenie vody je riešené z verejného zdroja. Náhradným zdrojom je studňa. Prečerpávanie vody zo studne zabezpečuje čerpadlo Darling. Ohrev vody zabezpečuje bojler s objemom 125 litrov.

Kanalizácia

V podzemí sa odvodňujú podlahové vpuste a sociálne zariadenia (WC, umývadla, pisoáre). Pre objekt je vybudovaná akumulačná jímka o veľkosti 4 m3. Odpadová voda sa z nej následne dostáva do verejnej kanalizácie za pomoci kalového čerpadla.

Použité zdroje:

  • fortifikace.net

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *