Toto chránené pracovisko vzniklo medzi rokmi 1955 až 1959 ako veliteľské stanovište štábu civilnej obrany okresu Púchov. Nadriadeným orgánom ŠTOK Púchov bol štáb CO kraja Žilina. Púchovský okres po roku 1960 zanikol a jeho územie od tej doby spadalo pod okres Považská Bystrica. Rozšírenie PB okresu si vyžiadalo stavbu nového VS štábu CO okresu https://ochranne-stavby.sk/stok-povazska-bystrica-svk/. Objekt v Púchove slúžil aj naďalej ako VS, no už len iba záložné (ZVS ŠTOK PB) pre prípad vyradenia HVS ŠTOK PB. Nadriadeným orgánom ŠTOK PB bol štáb CO Stredoslovenského kraja so sídlom v Banskej Bystrici. V dnešných dňoch už úkryt nie je vedený ako VS, evidovaný je ako úkryt pre obyvateľstvo s kapacitou 150 ukrývaných. Dvojúčelovo je využívaný ako sklad materiálu CO a v minulosti v jeho priestoroch sídlil aj turistický klub.
Dispozičné sa jedná o zabudovaný železobetónový monolit, vybudovaný v 4. triede odolnosti. Celková zastavaná plocha predstavuje 206 m2. Ochranný súčiniteľ stavby je nad 200. Stropná konštrukcia je počítaná na zaťaženie 17 500 kg/m2. Strop sa skladá z 40 cm železobetónovej dosky, 48 cm ílového násypu a 12 cm betónovej podlahy.
Objekt má dva vchody, prístupné zo suterénu budovy, pod ktorou sa nachádza. Jedná sa o vchody mierové, teda bez OM. Sú na nich osadené plynotesné dvere typu D-4, druhý vstup je zamurovaný . Pre prípad zavalenia vchodov boli vybudované aj dva štôlňové núdzové výlezy s dĺžkou približne 10 metrov, ústiace do nezavaliteľného priestoru mimo budovy. Ich výška je 100 cm, šírka 80 cm. Na oboch NV sú osadené tlakovo plynotesné poklopy typu P-2.
Priestorové údaje:
- Zastavaná plocha: 206 m2
- Plocha pre osadenstvo: 93,5 m2
- Plocha technicko-prevádzkového bloku: 71,2 m2
- Objem čistého priestoru: N/A m3
Operačná časť
Väčšinu čistej časti úkrytu tvoria operačné priestory štábu, teda pracoviská jednotlivých skupín, či spojovacia technika. Vybavenie štábu sa v objekte, vzhľadom na jeho minulosť po páde režimu, žiaľ už nenachádza. Tým pádom nie je možné určiť bližší opis jednotlivých miestností VS. Tieto miestnosti boli vybavené manipulačnými okienkami pre efektívnejšiu prácu štábu.
Úsek spojenia
ŠTOK PÚ mal linkové spojenie so všetkými štábmi CO objektov a jednotiek CO v okrese, z ktorých najvýznamnejšie boli:
- Cementáreň, Ladce
- ZŤS, Dubnica
- ZVS, Dubnica
- Považsé strojárne, Považská Bystrica
- Makyta, Púchov
- Povodie Váhu, Púchov
- Gumárne 1. mája, Púchov
- Sklárne, Lednické Rovne
- Kovo, Beluša
- ACZ, Púchov
- ŽST, Púchov
- a i.
Spojovacia skupina mala k dispozícii samostatnú miestnosť pre telefónnu ústredňu a ďalšiu pre rádiotechnikov. Anténa rádiového spojenia je vyvedená na strechu budovy, pod ktorou sa úkryt nachádza.
Technická časť
Filtroventilácia
Výmenu vzduchu zabezpečuje jedna stanica FVZ 300c/55, teda bez samostatnej prachovej komory. Môže fungovať v režime ventilácia, filtrácia a ventilácia, a izolácia. FVZ disponuje dvoma sacími prívodmi, jeden ústi do samostatne stojacej ochrannej hlavice, druh do suterénu budovy pred jeden z vchodov do úkrytu. Využitý vzduch z úkrytu je odvádzaný pretlakom pomocou odvodných elementov, t.j. sústavou LPÚ a TPÚ do vonkajšej atmosféry. Doba prevádzky v režime filtroventilácia je stanovená na 72 hodín a doba izolácie na 1 hodinu.
Elektrická energia
Úkryt je napojený na verejnú el. sieť. Pre rozvod el. energie je v objekte vlastný rozvádzač. Slúži pre svetelnú a motorickú inštaláciu a núdzový rozvod ss prúdu. Núdzovým zdrojom úkryt nedisponoval.
Vodné hospodárstvo
Zásobovanie vodou je riešené z verejného rozvodu. Núdzová zásoba vody nebola k dispozícií.
Kanalizácia
V podzemí sa odvodňujú podlahové vpuste a sociálne zariadenia. Splašky sú vedené do mestskej kanalizácie samospádom. V úkryte sa nachádza jedna miestnosť sociálneho zariadenia s dvomi oddelenými splachovacími toaletami.