Ako postupovať pri vzniku požiaru
- zistený požiar ohláste bez zbytočného odkladu na číslo tiesňového volania 112 alebo 150,
- ak je to možné, požiar uhaste alebo spravte nutné opatrenia k zamedzeniu jeho šírenia,
- uzavrite prívod plynu,
- podľa možností vyveďte do bezpečnej vzdialenosti zvieratá, vyneste cenné veci,
- uvoľnite prístupové cesty záchranným zložkám,
- nekomplikujte činnosť záchranným zložkám po ich príjazde na miesto zásahu,
- na výzvu veliteľa zásahu, veliteľa jednotky požiarnej ochrany alebo starostu obce, poskytnite vecnú alebo osobnú pomoc.
Ako postupovať pri zemetrasení
- Pred zemetrasením je dôležité pripraviť si tranzistorové rádio, baterku a lekárničku, naučiť sa základy prvej pomoci, poznať hlavné uzávery elektriny a plynu, neukladať na police a skrine ťažšie predmety, ťažší nábytok oprieť o steny, dohodnúť si spôsob kontaktu s členmi rodiny, príbuznými, na pracoviskách a školách počas zemetrasenia.
- Ak ste počas zemetrasenia v budove, zostaňte vo vnútri. Pri pobyte mimo budovy, zostaňte vonku. Najviac zranení býva pri panickom úteku z domov alebo do úkrytov. Dôležité je poskytnúť pomoc deťom, susedom, starším osobám, invalidom, chorým a zraneným. Ideálne je postaviť sa k opornému múru alebo pod konštrukciu dverí, nie k oknu. Vhodné je tiež ukryť sa pod stôl a v továrňach pod najbližší odolný predmet. Nebezpečné zóny budov sú výťahy a schodištia.
- Je dôležité držať sa čo najďalej od elektrického vedenia, stromov, pomníkov, nezostávať v úzkych uliciach. V nevyhnutných prípadoch hľadajte ochranu pod najbližšou bránou pod portálom.
- Nepoužívajte otvorený oheň, aby nespôsobil výbuch plynu a následne požiar.
- Ak ste v dopravnom prostriedku, okamžite zastavte na otvorenom priestranstve a nevystupujte počas trvania otrasov. Ak ste vo vnútri budovy, dávajte pozor na padajúce predmety. Vzdiaľte sa od okien a iných sklených predmetov. Nepokúšajte sa vybehnúť von z budovy.
- Po zemetrasení sa nezdržiavajte v aute, ani v opustenej budove, lebo statika môže byť narušená.
- Nazabúdajte poskynúť prvú pomoc sebe i iným zraneným, starším alebo chorým osobám, deťom a invalidom.
- Dôležité je dodržiavať zásady zvýšenej hygieny, aby sa zabránilo rozširovaniu nákazlivých chorôb.
- Nezdržiavajte sa pod hrádzami vodných nádrží, v údoliach a okolí potokov a riek.
- Skontrolujte rozvody plynu, vody a elektriny.
- Skúste použivať bezpečný zdroj pitnej vody; ak si nie ste istí, či studňa alebo vodné potrubie nebolo poškodené.
- Ako núdzové ubytovanie môžete používať stan alebo jednoduchý prístrešok s ľahkou konštrukciou.
- Na evakuáciu alebo pomoc príbuzným nepoužívajte vlastné auto, komunikácie uvoľnite pre dopravné prostriedky záchranárov, hasičov, zdravotníkov a ostatných účastníkov záchranných a likvidačných prác.
- Pátranie po majetku v troskách je potrebné robiť len v pritomnosti záchranárov.
- Pri evakuácii alebo premiestnení do iného objektu je potrebné so sebou vziať si pitnú vodu, potraviny, lieky, baterku, tranzistorový prijímač, dôležité dokumenty a vhodný odev.
Ako postupovať pri prerušení dodávky pitnej vody
Prerušenie dodávok pitnej vody je riešené náhradným zásobovaním. Ak nebude možné zabezpečiť náhradné zásobovanie, budú dodávky pitnej vody riešené v systéme núdzového zásobovania pitnou vodou.
- Vždy treba hlásiť poruchy, ak ste neboli oficiálnou cestou informovaní o technickej odstávke vody. V prípade, že ste boli poučení o dočasnej odstávke vody, je potrebné zásobiť sa vodou a nedopustiť zhoršenie hygienických podmienok doma alebo na pracovisku.
- Najlepšie je používať jednorazový papierový alebo plastový riad a piť vodu zo sklených alebo plastových fliaš, ktorá bola doplnená pred výpadkom pitnej vody.
- Skúste sa zásobiť dostupnými hygienickými prostriedkami a riadne dezinfikujte prostredie, v ktorom sa pohybujete alebo zdržiavate.
- Dažďovú vodu zachytávajte, ale používajte ju len ako úžitkovú pre polievanie záhrady a na splachovanie toalety. Nikde ju nekonzumujte.
- Skúste sa dostať k voľne prístupným prírodným zdrojom, ak sú také vo vašom okolí. Využite napríklad pramene s overenou kvalitou.
- Zvážte odchod k vašim príbuzným či kamarátom, kde majú dostupnú pitnú vodu.
- Pokiaľ došlo k prerušeniu dodávky vody kvôli kontaminácii, po obnovení dodávky je dôležité dezinfikovať všetky predmety, spotrebiče a zariadenia, ktoré prišla do kontaktu s kontaminovanou vodou pred tým, než ich začnete znovu používať.
- Pokiaľ došlo k prerušeniu dodávok pitnej vody z iného dôvodu (nedostatok vody, technická porucha, havárie, atď.), je nutné vypustiť vodu vo vodoinštalácii za účelom odvzdušnenia a prípadného odkalenia spôsobeného opätovným napustením vodovodnej sústavy.
Ako postupovať v prípade, že nastane blackout?
- Odstavte všetky elektrické spotrebiče a zariadenia od siete (s výnimkou rádioprijímača za účelom zistenia obnovenia dodávky elektrickej energie), aby pri obnove dodávky nedošlo k opätovnému výpadku z dôvodu preťaženia siete.
- Je dôležité šetriť pitnú vodu a potraviny v prípade pretrvávajúceho stavu.
- Informácie o situácii čerpajte z médií (rádia) a z dôverných zdrojov. Nepodliehajte hoaxom, panike, a falošným správam, ktoré budú chcieť šíriť skupiny obyvateľstva za účelom narušenia verejného poriadku.
- Skúste menej vetrať v chladnom období a ak máte možnosť, použite alternatívne kúrenie, ako napríklad krb. Ak ste nepoužívali a nekontrolovali komíny, radšej nepoužite túto alternatívu, aby ste nespôsobili požiar.
- Počas blackoutu netreba zbytočne volať na linky tiesňového volania (112, 150, 155, 158)! Tieto linky neslúžia ako informačná služba, preto ich používajte len v ohrození.
- Po obnovení elektriny je potrebné skontrolovať všetky spotrebiče a uistiť sa, že nedôjde ku skratu pri spustení ističov. Plynové spotrebiče (kotly, sporáky) je dobré zapnúť až po návšteve špecialistu.
- Znehodnotené potraviny radšej nekonzumujte a dekontaminujte ich správne.
- V niektorých prípadoch môže ísť iba o krátkodobú obnovu dodávky elektrickej energie v obmedzenom rozsahu, ktorá bude striedavo zapnutá a vypnutá pre jednotlivé postihnuté oblasti.
- Do stabilizácie situácie nezapínajte energeticky náročné spotrebiče a obnovenú dodávku využite na dobitie batérií mobilov, svietidiel, rádií, načerpanie zásob vody a pod.
V elektroenergetike sú uplatňované obmedzujúce opatrenia a to:
- plán obmedzovania spotreby,
- havarijný vypínací plán,
- frekvenčný vypínací plán (aktualizuje ho Slovenský elektroenergetický dispečing každoročne v zmysle štandardov a odporúčaní RG CE ENTSO-E.
Ako postupovať pri vzniku povodne
v prípade kritického nedostatku času:
- zanechajte akékoľvek činnosti a rýchlo sa odoberte na bezpečné (kopec, vyšší svah a pod.) alebo vopred určené miesto,
pokiaľ máte dostatok času:
- vypnite alebo uzatvorte hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu,
- vybavenie domácností premiestnite do vyšších poschodí,
- uzatvorte všetky okná,
- pripravte si evakuačné vozidlo pre prípad krízovej situácie,
- pripravte si lieky, dokumenty, vhodné ošatenie, trvanlivé potraviny a pitnú vodu na 2 až 3 dni,
- zoberte si nepremokavú obuv a odev,
- odstráňte látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu (jedy, žieraviny, kyseliny a pod.),
- informujte svojich susedov,
- pripravte evakuáciu zvierat,
- pripravte si evakuačnú batožinu,
- dodržujte pokyny záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy, sledujte pokyny v hromadných informačných prostriedkoch.
Ako postupovať v prípade silného dažďa
V prípade silného dažďa uzatvorte všetky okná.
- Nachystajte si nepremokavú obuv a odev pre prípad, že by ste mali ísť mimo obydlia.
- Odstráňte látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu (jedy, žieraviny, kyseliny a pod.).
- Priebežne sledujte hydrometeorologické spravodajstvo.
- Nejazdite cez zaplavené cesty alebo mosty, ak neviete odhadnúť hĺbku vody, prejazd cez zaplavené oblasti môže byť extrémne rizikový, keďže automobil pri ponorení karosérie ľahko stratí kontakt s vozovkou.
- V zaplavenom automobile, prípadne, ak ho zalieva voda, nezostávajte, vystúpte, nájdite si vyvýšené miesto a privolajte pomoc v tiesni prostredníctvom európskeho čísla tiesňového volania 112.
Ako postupovať pri búrke
- Na túru chodievajte v skupine najmenej troch osôb. Ak by sa stal úraz jednému z vás, druhý poskytuje pomoc priamo na mieste a tretí vyhľadá pomoc v okolí.
- Snažte sa opustiť voľné priestranstvo (lúku, pole, vodnú plochu). Keď to nestihnete a nejde o vodnú plochu, buďte čo najnižšie – ľahnite si;
- Vyhýbajte sa korytám potokov a snažte sa búrku prečkať na bezpečnom mieste – horská chata, auto, autobus. Síce to nie sú úplne bezpečné miesta, ale vždy je tam menšie riziko zásahu bleskom ako na priamom priestranstve.
- Počas búrky sa snažte nebežať, nebicyklovať, vypnite mobilný telefón, odložte dáždnik, Nenoste nad úrovňou hlavy žiadne predmety, obsahujúce kov – slúžili by ako zvod blesku.
- Vyhýbajte sa silne premočenej zemi – voda je vodičom elektrického prúdu a má väčšiu vodivosť ako zem. V mokrom teréne sa prúdy po údere blesku môžu šíriť až na vzdialenosť 300 metrov.
- Je vhodné stáť na vzdialenosť menšiu ako 2 metre od vysokých osamotených predmetov – stromy, komíny, budovy, ktoré nie sú zaistené bleskozvodom. Asi v 10 % prípadoch sa kanál blesku vetví, blesk takto zasiahne viacero predmetov (ľudí).
- Ak stanujete v horách, včas opustite stan a zostúpte do doliny. Najvhodnejšie je mať dopredu premyslené miesto úkrytu.
- Na zistenie aktuálneho stavu počasia je vhodné mať vždy pri sebe komunikačné prostriedky a pomocou nich sledovať predpovede počasia.
- Počas búrkového obdobia bivaky plánujte mimo hrebeňov hôr a mimo otvorených priestranstiev. Vodné plochy sa snažte opustiť ešte pred príchodom búrky, pretože silný vietor a následné vysoké vlny nám môžu skomplikovať situáciu.
Počas búrky je nebezpečné chytať ryby, pretože udica priťahuje blesky.
- Neschovávajte sa pod skalné previsy a jaskyne, ktorých dĺžka nie je aspoň 1 1/2 výšky dospelého človeka a nad hlavou nie je voľný priestor minimálne 1/2 dĺžky dospelého človeka.
- Od vchodu dodržujte vzdialenosť minimálne meter. Čupnite si.
- Majte na pamäti, že ak blesk udrie v našej blízkosti, po mokrej skale bude zostupovať k vášmu miestu úkrytu.
- Ak nedodržíte doporučenú vzdialenosť, hrozí, že preskočí na nás, pretože spĺňate funkciu „vodivého mostíka“. Vzdialenosť medzi osobami nemá byť menšia ako 3 metre.
Ako postupovať v prípade lavíny
Varovné znaky lavínového nebezpečenstva si treba všímať a počúvať. Medzi nimi sú samovoľné zosuvy snehu (čerstvé lavíny), trhliny na snehovej pokrývke, praskanie v snehovej pokrývke, veľké množstvo nového alebo naviateho snehu, rýchle a výrazné oteplenie, nestabilné vrstvy v snehovej pokrývke, vibrácie v snehovej pokrývke.
- Prvý pekný deň po snežení je zvlášť nebezpečný, rovnako ak nasneží nad 10 centimetrov nového snehu v priebehu troch dní.
- Nový sneh v kombinácii s vetrom spôsobuje nebezpečenstvo doskových lavín.
- Premočená snehová pokrývka, sneženie pri vlhku a teplote okolo nuly, náhle ochladenie a vzostup teploty v zime na 0 °C vo výške nad 3 000 m sú potenciálnym činiteľom lavín. Nazabúdajte, že čím je svah strmší a viac zatienený, tým je nebezpečnejší.
- Takisto náhle oteplenie zvyšuje nebezpečenstvo lavín a nízke teploty predlžujú nebezpečenstvo lavín.
- Buďte opatrní na náveterných svahoch, kde sa často tvoria snehové dosky a pri vypuklej časti svahu sa často môže stať bodom odtrhu.
- Valiace sa snehové gule poukazujú na oteplenie, a takisto hranaté kusy, ktoré sa ulamujú pod nohami a vypadajú ako krieda, sú varovným znakom pre pohyb snehových dosiek. Smrteľná kombinácia je lavínový stupeň 3 + svah nad 40°, severne orientovaný, málo jazdený a väčšia skupina bez rozstupov.
Ako postupovať v prípade zosuvu pôdy
- Zachovajte pokoj.
- Varujte susedov a pomôžte zdravotne postihnutým, deťom a starším ľuďom.
- Dodržiavajte pokyny orgánov štátnej správy a samosprávy a záchranných zložiek, najmä tie, ktoré sa týkajú evakuácie osôb a hospodárskych zvierat.
- Počúvajte rádio, ale bez dobrého dôvodu nepoužívajte telefón (nepreťažujte linky).
- Vypnite elektrinu, plyn a ústredné kúrenie.
- Ak je dostatok času, presuňte cenné predmety do najvyšších a najsilnejších častí budovy.
- Používajte súkromné vozidlá iba so súhlasom záchranných tímov (evakuácia chorých a zranených, detí a starších osôb).
- Zatvorte dvere, okná a okenice a podľa možnosti ich spevnite.
Intenzitu uvedených prejavov do veľkej miery ovplyvňuje prítomná vegetácia. Rozsah týchto vplyvov modifikuje vegetačný kryt – jeho prítomnosť a hustota. Hustá vegetácia s hlbokým zakorenením stabilizuje územie proti erózii a čiastočne proti zosuvom. Lesný ekosystém významne akumuluje vodné zrážky, ktoré majú dostatok času na infiltráciu do podzemných rezervoárov.
Ako predísť negatívnym dopadom zosuvov?
- Vyhýbajte sa klzkým terénom.
- Skontrolujte základy domu, komín a pozemok, či nie sú poškodené.
- Nezdržiavajte sa v dome a nehýbte s elektrickým vedením v dome, ktorý je poškodený svahovými posuvmi.
- Nechajte si skontrolovať kvalitu vody v studni a navrhnúť vylepšenia od pracovníka na ochranu pred kontamináciou povodňami.
- Nehnuteľnosti budujte pevnejšie a odolnejšie. Zosuvy pôdy či iná prírodná katastrofa sa môžu opäť vrátiť. Keď ste pripravení začať s opravami alebo s prestavbou, spolupracujte so svojím dodávateľom, aby bola nová budova odolná voči zemetraseniu a katastrofám. Poraďte sa s krajinným architektom čo sa dá urobiť pre odolnosť vášho pozemku či jeho okolitej krajiny.
Ako postupovať v prípade nízkych teplôt
- nezdržiavajte sa príliš dlho na mrazivom vzduchu, športové aktivity presuňte do interiéru;
- ak musíte zotrvať v mrazivom počasí, dbajte nato, aby ste boli dostatočne oddýchnutí, dostatočne zavodnení a nebuďte hladní;
- nedotýkajte sa chladných predmetov holými rukami;
- pravidelne si krémujte ruky a tvár, používajte balzam na pery;
- používajte viac vrstiev oblečenia, použite teplé ponožky, čiapku, šál a rukavice, vrchné oblečenie by malo byť odolné voči vetru, dažďu a snehu;
- pre prípad premočenia majte po ruke rezervné oblečenie;
- udržiavajte telesnú teplotu fyzickou aktivitou a dostatočným prísunom energetických potravín a teplých (nie horúcich) tekutín, nepite tekutiny s obsahom kofeínu, taurínu a alkoholu;
- v prípade potreby pomôžte starým ľuďom, chráňte deti pred chladom a skráťte pobyt vonku s nimi na minimum;
- zabezpečte pred chladom domáce zvieratá;
- pokiaľ to je možné, chráňte svoje motorové vozidlá pred mrazom, skontrolujte autobatériu, hladinu kvapaliny v chladiči a doplňte nemrznúcu zmes.
Ako postupovať v prípade vysokých teplôt
Horúčavy môžu u človeka spôsobiť: dehydratáciu, úpal, prehriatie, kŕče, kolaps organizmu.
Najviac ohrozené skupiny:
- deti do 4 rokov,
- starší ľudia nad 65 rokov,
- ženy – tehotné, dojčiace, s redukčnými diétami,
- dlhodobo chorí – s kardiovaskulárnymi, respiračným i alebo mentálnymi ochoreniami,
- ľudia s nadváhou,
- ľudia užívajúci niektoré typy liekov (na odvodnenie, vysoký krvný tlak, nespavosť…),
- ťažko zdravotne postihnutí ľudia,
- ľudia s určitými profesiami (ťažko fyzicky pracujúci, športovci a podobne),
- ľudia obývajúci podkrovia, sociálne zariadenia, žijúci osamelo.
Odporúčania
- dodržiavať pitný režim,
- ľahšie sa stravovať,
- vhodne sa obliekať,
- zabezpečiť domovy a pracoviská pred prenikaním priamych slnečných lúčov cez okná alebo svetlíky, tienením, napr. žalúziami alebo roletami,
- vhodne si rozvrhnúť aktivity medzi 12:00 a 16:00 a nezdržiavať sa na priamom slnku,
- aspoň raz denne sa osviežovať vlažnou sprchou (pozor na príliš studenú vodu),
- používať ľahké svieže vône,
- vyberať si pleťové krémy s UV ochranou,
- nefajčiť,
- pri cestovaní použiť slnečné okuliare, opaľovacie krémy alebo tieniace fólie lebo prudké slnko spáli nechránenú pokožku už za 20 minút.
Prevencia:
- oheň zakladajte v lese iba na vyhradených miestach, nezahadzujeme sklenené veci a ohoroky z cigarety,
- oheň nezakladajte pri silnejšom vetre a oheň nikdy nenechávame bez dozoru,
- pred odchodom skontrolujte stav ohniska – pahreba nesmie obsahovať žeravé uhlíky, ktoré by mohol vietor rozfúkať,
- je potrebné byť na eventuálny požiar pripravený: voda, plachta na hasenie.
Ako postupovať pri evakuácii
V prípade mimoriadnej udalosti, ak je vyhlásená evakuácia a chcete či potrebujete rýchlo opustiť priestor ohrozenia mimo organizovanú evakuáciu vykonajte nasledovné opatrenia:
- Uzatvorte prívod plynu, vody a elektriny.
- Pripravte si a vezmite so sebou najnutnejšie veci ( doklady, cenné veci – malých rozmerov, lieky a pod.).
- Uzamknite byt.
- Skontrolujte či Vaši susedia vedia o vzniknutej situácii.
- V prípade, že vo Vašom okolí sa nachádzajú deti bez dozoru, starí alebo nevládni ľudia – pomôžte im.
- Počúvajte miestny rozhlas, pokyny orgánov vykonávajúcich evakuáciu alebo autorádio, kde sa dozviete ďalšie potrebné informácie.
- Priestor opúšťajte vždy kolmo na smer vetra.
- V prípade ohrozenia účinkami nebezpečnej látky použite improvizované ochranné prostriedky.
- Rešpektujte pokyny poriadkovej a bezpečnostnej služby.
- Ak odchádzate k príbuzným alebo známym, nezabudnite po príchode nahlásiť svoj pobyt na príslušných úradoch (dôležité pre zistenie počtu zasiahnutých, nezvestných atď.)
- Vždy zachovávajte rozvahu!
V prípade evakuácie si zoberte so sebou batožinu, ktorej hmotnosť v prípade organizovanej evakuácie nesmie presiahnuť:
- 25 kg u dospelej osoby,
- 15 kg u dieťaťa
- 5 kg príručnej batožiny okrem batožiny podľa prvého a druhého bodu.
Do batožiny nezabudnite vložiť:
- osobné doklady, peniaze a iné cennosti,
- lieky a nevyhnutné zdravotnícke pomôcky,
- základné potraviny a pitná voda na dva až tri dni,
- predmety osobnej hygieny,
- vreckovú lampu,
- prikrývku alebo spací vak,
- náhradnú osobná bielizeň, náhradný odev, náhradnú obuv a nepremokavý plášť,
- ďalšie nevyhnutné osobné veci.
Ako postupovať pri úniku rádioaktívnych látok
- čo najskôr sa ukryte v uzavretej miestnosti (najlepšie v pivničných priestoroch), pokiaľ možno na opačnej strane od prípadného jadrového zariadenia,
- ak ste na otvorenom priestranstve, okamžite vyhľadajte najbližší dom.
- v prípade, že ste mohli prísť do styku s rádioaktívnymi látkami v dobe, než ste sa skryli:
- pred vstupom do budovy kontaminovaný vrchný odev a obuv odložte do neprievzdušného obalu a nepoužívajte ich,
- dôkladne si umyte ruky, tvár a vlasy, vypláchnite oči, ústa, vyčistíte si nos a uši,
- ak je to možné, osprchujte sa a vymeňte si bielizeň,
- zdržiavajte sa v stredových miestnostiach domu na prízemí alebo v suteréne (miestnosť s minimálnym počtom okien),
- uzatvorte a utesníte okná a dvere,
- vypnite ventiláciu a utesníte ďalšie otvory,
- sledujte správy v hromadných informačných prostriedkoch,
- pripravte si prostriedky improvizovanej ochrany dýchacích ciest a povrchu tela,
- pripravte si evakuačnú batožinu,
- jódové prípravky (tablety jodidu draselného) a prostriedky individuálnej ochrany vám budú v prípade potreby vydané aj s inštrukciou použitia (použitie až na základe verejnej výzvy),
- zabezpečte svoje potraviny a zásoby vody pred možnou kontamináciou uložením do igelitových alebo aspoň do papierových obalov a uložte ich do chladničky, mrazničky alebo komory,
- nakŕmte domáce zvieratá, dajte im vodu a uzatvorte ich,
- čakajte na ďalšie pokyny,
- ukrytie alebo evakuáciu urobte až na základe pokynov záchranárov alebo po oficiálnom vyhlásení,
- budovu opustite len na pokyn.
Nepožívajte nechránené potraviny, ovocie ani zeleninu !!!
Ako postupovať pri úniku nebezpečných chemických látok?
- urýchlene opustíte ohrozené miesto (proti smeru vetra);
- čo najskôr sa ukryte v uzavretej miestnosti (ak je dostupný úkryt, tak v ňom);
- uzatvorte a utesníte okná, dvere a ďalšie otvory (vytvorte izolovaný uzavretý priestor);
- vypnite ventiláciu;
- uhaste otvorený oheň, vypnite plynové spotrebiče;
- sledujte vysielania v hromadných informačných prostriedkoch (rozhlas, televízia);
- riaďte sa podľa vysielaných pokynov, nepodceňujte riziko;
- pripravte si prostriedky improvizovanej ochrany osôb (na ústach a nose si pridržte navlhčenú poskladanú tkaninu);
- pripravte si evakuačnú batožinu;
- telefonujte len v súrnom prípade (nezaťažujte telefónne linky);
- poskytnite pomoc chorým, postihnutým, starším osobám, osobám neschopným pohybu, postarajte sa o deti bez dozoru;
- nakŕmte domáce zvieratá, dajte im vodu a uzatvorte ich;
- zachovajte pokoj a rozvahu;
- budovu opustíte len na pokyn;
- ak ste mimo budovy, riaďte sa smerom vetra šíriaceho nebezpečnú látku zo zdroja úniku vo vzťahu k miestu vášho pobytu (ak sa nachádzate v smere vetra a ste v časovej tiesni, okamžite vyhľadajte ukrytie v budovách a postupujte, ako pri pobyte v nich !);
- čakajte na ďalšie pokyny.
Nikdy sa neukrývajte do pivníc a terénnych nerovností (priehlbiny, jamy, priekopy a pod.), nakoľko väčšina plynných chemických látok je relatívne ťažšia ako vzduch !!!
Čo robiť v prípade úniku amoniaku?
- Uvedomiť si zdroj možného ohrozenia,
- namočiť vreckovku vodou, octovou vodou, priložiť na nos a ústa,
- čo najrýchlejšie opustiť ohrozený priestor kolmo na smer vetra,
- pri ústupe varovať osoby a vozidlá idúce opačným smerom,
- využiť pivnice, suterény a úkryty CO,
- pokiaľ možno zabrániť panike.
Amoniak – je bezfarebný toxický plyn so štipľavým zápachom, ľahší než vzduch. Už malé množstvo možno zistiť čuchom. Dráždi dýchacie cesty, sliznice, vo vyšších koncentráciách spôsobuje zápal až smrť.
Prvá pomoc pri zasiahnutí:
- cez nos a ústa mokrú vreckovku,
- odsun zo zamoreného priestoru,
- zaistiť kľud a teplo v polosede,
- uvoľniť dýchacie cesty,
- odviezť do nemocnice alebo privolať lekársku pomoc.
Čo robiť v prípade úniku chlóru?
- Uvedomiť si zdroj možného ohrozenia,
- priložiť na nos a ústa vreckovku namočenú vo vode alebo v jedlej sóde,
- rýchlo opustiť ohrozený priestor smerom od zdroja kolmo na smer vetra,
- varovať protiidúce osoby a vozidlá,
- poučiť osoby vyhľadávajúce pivničné úkryty,
- pokiaľ možno zabrániť panike.
Chlór – je žltohnedý dráždivo páchnuci plyn. Dráždi nosohltan a očné spojovky, ťažší než vzduch, preto nie je možné pri ukrytí využiť pivnice, súterény a úkryty CO.
Prvá pomoc pri zasiahnutí:
- cez nos a ústa mokrú vreckovku,
- odsun zo zamoreného priestoru,
- zaistiť kľud a teplo v polosede,
- uvoľniť dýchacie cesty,
- odviezť do nemocnice alebo privolať lekársku pomoc.
Ako postupovať pri úniku nebezpečnej biologickej látky
- chráňte sa pred preniknutím alebo zanesením nákazy do organizmu;
- dôsledne dodržiavajte karanténne hygienické, protiepidemické a protiepizootické opatrenia;
- sledujte informácie o situácii poskytované štátnou správou a miestnou samosprávou ;
- nepoužívajte vodu z neznámych zdrojov;
- pripravte si vodu pomocou chemických dezinfekčných prostriedkov alebo praverením;
- udržujte čistotu tela, a to aj za nepriaznivých podmienok;
- zbytočne sa nedotýkajte podozrivých predmetov;
- pri známkach ochorenia ihneď vyhľadajte zdravotnícku pomoc (podozrenie z ochorenia hláste orgánom obce alebo spádovému zdravotníckemu zariadeniu, prípadne orgánom civilnej ochrany);
- pravidelne si kontrolujte telesnú teplotu;
- obmedzte pohyb mimo budovy alebo ju opúšťajte iba na nevyhnutnú dobu (napr. nákup základných životných potrieb);
- priebežne uskutočňujte v rámci svojich možností dezinfekciu vo svojich bytoch a v domoch;
- dodržujte pokyny zdravotníkov a pracovníkov hygienickej služby.
Ako postupovať pri dopravnej nehode spojenej s únikom nebezpečných látok
- odstavte vozidlo tak, aby ste neblokovali celú pozemnú komunikáciu;
- zastavte motor vozidla a urýchlene opustite zamorený priestor (v prípade dosahu pôsobenia nebezpečnej látky);
- chráňte si dýchacie cesty prostriedkami improvizovanej ochrany (vreckovkou, šatkou,…);
- v žiadnom prípade sa nepribližujte k havarovanému vozidlu, z ktorého uniká nebezpečná látka (neohrozujte svoj život !);
- čo najskôr oznámte nehodu na čísle tiesňového volania 112;
- nedotýkajte sa unikajúcej nebezpečnej látky, ani predmetov, ktoré ňou boli kontaminované;
- po príchode záchranárov sa riaďte pokynmi veliteľa zásahu alebo polície.
Ako postupovať v prípade použitia strelných zbraní
- pokiaľ ste mimo budovu, okamžite opustíte ohrozené miesto !
- ak sa nachádzate v budove, nezdržujte sa v blízkosti okien, ukryte sa za vhodný kus nábytku,
- striktne dodržujte pokyny vydávané bezpečnostnými zložkami,
- zachovajte pokoj a rozvahu.
Ako postupovať v prípade teroristického útoku
- zachovajte pokoj a rozvahu, snažte sa nešíriť paniku;
- chráňte si dýchacie cesty vlhkou tkaninou;
- opustíte urýchlene ohrozený priestor a ukryte sa vo vhodnej budove;
- sledujte informácie v médiách (televízia, rádio a obecný (mestský) rozhlas);
- plňte pokyny vydané oprávnenými osobami;
- vyhotovte a pripravte si prostriedky improvizovanej ochrany dýchacích ciest a povrchu tela: ochranné rúško (z vreckovky, viacerých vrstiev gázy, uteráku), plášť do dažďa, gumené čižmy, rukavice (igelitové vrecká), rôzne kombinézy z impregnovaných materiálov;
- utesníte okná, dvere a iné vetracie otvory;
- zbytočne netelefonujte, len v súrnom prípade, aby sa nezaťažovali telefónne linky;
- poskytnite pomoc susedom a spolupracovníkom (deťom, tehotným ženám, starším, bezvládnym osobám);
- odstráňte z verejnej komunikácie osobné vozidlo, ktoré by mohlo tvoriť prekážku záchranným jednotkám;
- sledujte priebežne zdravotný stav rodinných príslušníkov.
Ako postupovať pri oznámení o uložení bomby, trhaviny, použití nebezpečnej látky, a pod.
V prípade nálezu podozrivého predmetu (obálka, balíček,…) okamžite oznámte túto skutočnosť na čísle tieňového volania 112 alebo 158,
- nedotýkajte sa podozrivého predmetu,
- otvorte okná a dvere,
- zatiahnite záclony, závesy alebo žalúzie,
- na výzvu opustite budovu a nasledujte evakuovaných do vyhradených priestorov,
- vezmite si so sebou všetky osobné veci,
- počkajte na ďalšie inštrukcie bezpečnostných zložiek riadiacich akciu,
- pokiaľ bolo uloženie bomby alebo trhaviny v budove, v ktorej sa nachádzate, oznámené anonymne, opustite budovu a vzdiaľte sa od nej čo najďalej,
V žiadnom prípade sa nezdržujte v blízkosti možného ohrozenia i napriek tomu, že vaša zvedavosť, čo sa bude v najbližších minútach diať, vás núti zostať !!!
Ako postupovať pri obdržaní podozrivej zásielky
- podozrivú zásielku neotvárajte a netraste ňou,
- zásielku vložte do igelitového sáčku alebo iného vhodného obalu,
- opustíte miestnosť, umyte si ruky vodou a mydlom,
- udalosť ohláste na číslo tiesňového volania 112 alebo 158,
- príslušná záchranná zložka od vás zásielku preberie a odvezie ju na overenie obsahu.
Ako byť zodpovedným vodičom
Pred samotnou cestou automobilom sa odporúča:
- Dôkladne si vopred naplánovať jazdu – pokiaľ je to možné, úplne sa vyhnúť problémovým úsekom;
- Pri plánovaní jazdy rátať s dostatočnou časovou rezervou;
- Uistiť sa, že je v automobile dostatok paliva.
Nezabudnite si vziať so sebou:
- Dostatok tekutín pre prípad, že by ste ostali stáť v zápche;
- Lieky, ktoré užívate;
- Prikrývku pre prípad chladného počasia;
- Nabitý mobilný telefón, prípadne nabíjací kábel alebo externú batériu.
Ak sa vydáte na cestu:
- Myslite na záchranné zložky – ak sa ocitnete v kolóne, odstavte automobil tak, aby ostala cesta na prejazd vozidiel Integrovaného záchranného systému.
- Riaďte sa vždy pokynmi Policajného zboru a záchranných zložiek.
- Počúvajte pravidelné informácie o doprave vysielané v rádiách.
V prípade tiesne volajte číslo tiesňového volania 112 alebo ostatné tiesňové linky.