DP – Polbôrny vŕšok, VVP Záhorie (SVK)

Táto delostrelecká pozorovateľňa sa nachádza vo vojenskom výcvikovom priestore Záhorie, presnejšie takmer uprostred vojenského obvodu, neďaleko cesty pretínajúcej tento obvod. Vojenský obvod Záhorie bol zriadený v roku 1950 na pozemkoch Vojenské lesné podniky, ktoré boli založené v roku  1918. Presný rok vybudovania samotnej pozorovateľne žiaľ nie je známy, no vybudovali sa v rozmedzí rokov 1950-60.

Pozorovateľňa je v teréne orientovaná juhozápadne s výhľadom na strelnicu a dopadovú plochu „C“. Objekt je vybudovaný ako polozapustený  monolitickej konštrukcie zo železobetónu. Zaujímavosťou je, že neskôr bolo pristavané jedno nadzemné poschodie z prostých tehlových priečok a jedna menšia miestnosť na zadnej strane pozorovateľne.(Na fotke je dobre vidieť predel, kde na pôvodný betónový strop pozorovateľne nadstavili poschodie.) Vrchné poschodie bolo prístupné po kovovom vonkajšom schodisku zo zadnej strany objektu, no toto sa do dnešných dní nezachovalo. Na vrchnom poschodí boli osadené iba obyčajné drevené okná s vonkajšími drevenými roletami bez inej ochrany proti lietajúcim úlomkom.

Samotná pôvodná pozorovateľňa má  jednu pozorovaciu miestnosť s dvoma širokými priezormi. Pozorovacie priezory boli uzatvárateľné z vnútornej strany kovovými dvierkami. Tieto sa do dnešného dňa nezachovali a taktiež už nie sú dochované ani kovové rámy na priezoroch. Do pozorovacieho priestoru sa vchádzalo z bočnej strany zalomenou chodbičkou. Hneď za vonkajším vstupom bolo nutné zostúpiť 3 schody a následne sa chodbička zalomila smerom do pozorovacej miestnosti. Na vstupe boli v minulosti osadené pravdepodobne kovové dvere, no dnes už po nich nič neostalo.

Zaujímavá je aj blízko stojaca administratívna budova, ktorej jedna bočná stena je orientovaná rovnako smerom na strelnicu. V tejto stene sú, pre dve poschodia a celkovo štyri miestnosti, osadené v železných rámoch hrubé nepriestrelné sklá. Celkovo je ich desať kusov, slúžili osádke budovy taktiež ako pozorovacie priezory na strelnicu.

_____________

Za fotografie a spracovanie textu ďakujeme nášmu fanúšikovi – Andymu

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *