HVS Štábu CO Západoslovenského kraja – S4H, Alekšince (SVK)

Hlavné veliteľské stanovište štábu CO Západoslovenského kraja sa nachádzalo v Alekšinciach. Na prvý pohľad obyčajný malý domček na okraji lesa, ktorý ale v sebe ukrýva vstup do veliteľského stanovišta. Demaskujúcimi objektmi sú iba vysoký nepriehľadný plot, nasávacie miesta filtroventilácie a anténne pole. Úkryt – samostatne stojaci jednopodlažný železobetónový monolit je teda úplne zapustený pod zemou. Objekt bol dobudovaný v roku 1964 a počas celej doby slúžil iba pre potreby CO.  

VS malo teda jeden vstup (bojový) z budovy a jeden núdzový výlez. Na bojovom vstupe boli osadené tlakovo-plynotesné dvere typu P-0 za ktorými nasledovala odmorovacia priepusť s rovnakým typom dverí na vstupe.

Najväčšiu časť krytu zaberá miestnosť bojového velenia obklopená nadväzujúcimi kanceláriami jednotlivých služieb a skupín a to vyhodnocovacia skupina, informačná skupina + skupina styčných dôstojníkov, spojovacia skupina, miestnosť dozorného VS, zdravotná a veterinárna skupina, rada obrany SR, oddelenie CO – VVV, oddelenie MTZ a prieskumná skupina.

Ďalšie miestnosti sú rozhlasová ústredňa, telefónna ústredňa, spisovňa, rádiové a prijímacie stredisko, ďalekopisná ústredňa, kabínky telefonistov, ošetrovňa, izolačka, kuchyňa, jedáleň, odpočiváreň, sklad a WC.

Technologickú časť tvorila odmorovacia priepusť, dieselagregát + riadiaca miestnosť, akumulátorovňa, strojovňa FVZ, prachová komora a skromné vodné hospodárstvo.

Objekt je vybavený 3x FVZ 300b – typ 60, teda s oddelenou prachovou komorou, bez regenerácie vzduchu, každý s dvoma nasávacími miestami.

Objekt je napojený na verejnú el. sieť. Ako náhradný zdroj je inštalovaný dieselagregát. Ovládanie DA je ručné, z vedľajšej riadiacej miestnosti DA s okienkom pre sledovanie jeho prevádzky.

Objekt je napojený priamo na verejnú vodovodnú sieť, ako náhradný zdroj slúži studňa s dvoma čerpadlami. Splašky sú odvádzané samospádom do žumpy odkiaľ sú čerpané kalovým čerpadlom ďalej do kanalizácie.

Ústredné kúrenie bolo kotlom na tuhé palivá v suteréne vstupnej budovy alebo dieselagregátom.
Automatizovaný systém varovania a vyrozumenia tvorila linková sústava diaľkového vyrozumenia P-160 a bezdrôtová sústava diaľkového vyrozumenia R-413. Sústava P-160 zabezpečovala prenos troch signálov a dvoch hovorových kanálov, pričom signály boli určené na vyhlasovanie bojovej pohotovosti, príslušných stupňov pohotovosti v národnom hospodárstve či diaľkové spúšťanie poplachových sirén, kým hovorové kanály slúžili na vyhlasovanie signálov, vydávanie pokynov a informácií hovoreným slovom.

Štábu CO Zs. kraja boli podriadené:

ŠTOK Bratislava – Vidiek
ŠTOK Dunajská Streda
ŠTOK Galanta
ŠTOK Komárno
ŠTOK Levice
ŠTOK Nové Zámky
ŠTOK Nitra
ŠTOK Senica
ŠTOK Topoľčany
ŠTOK Trenčín
ŠTOK Trnava
Nadradeným stupňom bol Štáb CO Slovenska (1958 – 1968) resp. Štáb CO SSR (1969 – 1992).

7 Komentáre

 1. Lubo

  Nedaleko se ještě nachází úkryt pro krajský výbor KSS Západoslovenského kraje
  Umístění krajských výborů strany:
  Západoslovenský kraj – xxx
  Středoslovenský kraj – Banská Bystrica,
  Východoslovenský kraj – Spišský Hrbov,
  Doporučuji prostudovat spis SÚA, AÚV KSČ, 02/2. Sv.328, aj. 418, bod 3, čj. 9175/14 je v něm spoustu dalších zájmových lokalit…

 2. Tartaros (Autor článku)

  Ďakujeme za info ohľadom úkrytu pre KV KSS ZsK. Informáciu o tomto objekte sme nemali, pôjdeme to v blízkej budúcnosti pozrieť, čo sa tam zachovalo.

  Banskú Bystricu a Spiššske Podhradie sme už navštívili, Žiaľ obe objekty sa dnes už nezachovali v pôvodnom stave.

  Vedeli by ste nám prosím poslať na admin@ochranne-stavby.sk Váš mail, ak je to možné? Mali by sme pár otázok, o ktorých možno budete mať info, ale nechcem ich písať sem do komentára.

  Ďakujem

 3. Lukáš Demjan

  Tak toto je krása .

 4. Michal

  Zdravím, je tento bunker prístupný verejnosti?

  1. Tartaros (Autor článku)

   Zdravím. Normálne nie, hoci je to kvázi vedené ako „múzeum“, ale doporučujeme kontaktovať priamo starostu, ten vám dá kontakt na správcu.

 5. Miro

  Dobrý deň,rad by som sa tam išiel pozrieť, nemáte kontakt na obsluhu objektu? Ďakujem za kladnú odpoveď.

  1. Tartaros (Autor článku)

   Dobrý deň

   Momentálne už nie, kedže tam došlo k zmenám, ale odporúčam kontaktovať priamo starostu Alekšiniec.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.