LS-Splitterschutzzelle – Koželužne , Bošany (SVK)

Bošany sú známe svojou kožiarskou tradíciou, ktorá siaha do 50. rokov 19. storočia. Vtedy bola založená továreň na výrobu koží. V tom čase prišiel do Bošian rakúsky podnikateľ Adolf Schmidt, ktorý chcel nakúpiť stromovú kôru potrebnú na spracovanie koží. Schmidtovi sa zapáčil areál majera i mlyn a založil ďalší garbiarsky podnik. Bošany mali výhodné podmienky na spracovanie koží predovšetkým kvôli dostatku vody v rieke Nitre a lesov, ktoré ukrývali stromovú kôru potrebnú na výrobu moridla. Začali sa vyrábať hnacie remene a výrobky pre armádu, neskôr aj obuv  Keď sa začala l. svetová vojna vyrábali sa remene na pušky, opasky, chrániče na poľné lopatky, postroje na kone a iné. V roku 1930 kúpil Bošanskú garbiareň Tomáš Baťa, ktorý začal s výrobou obuvi. 1. januára 1953 po reorganizácii priemyslu bol utvorený podnik nesúci súčasný názov Koželužne Bošany.

Z čias druhej sverovej vojny sa tu dochoval jeden LS-Splitterschutzzelle pre potreby CPO, resp. Luftschutz. Ide o „einmann“ vybetónovaný na mieste, čiastočne zapustený do terénu. Má jeden vchod, na ktorom boli namontované plechové dvere (nedochovali sa) a 4 pozorovacie priezory. 

5 Komentáre

 1. Andy

  Ahoj, nieje v tomto areáli náhodou ešte jeden LS ? čiastočne zapustený do rohu fasády jednej z budov? Niesom si istý, bol som tam pred pár mesiacmi, no nemám fotky, tak to neviem potvrdiť.

 2. ochranne-stavby (Autor článku)

  Ahoj. Nevšimli sme si, ale kľudne tam môže byť toho viac. Ak by si sa tam náhodou ešte niekedy vyskytol, skús sa tam poobzerať.

  1. Andy

   Išiel som okolo zrovna minulý týždeň vo štvrtok, žiaľ akurát vtedy som si nepozrel aktuálne články, mohol som sa tam znovu kuknúť 🙁 . Nevadí, ak sa tam vyskytnem v okolí, budem na to mysleť, potom by som ti zaslal fotky, keby som našiel ešte ďalší LS. Prípadne dám vedieť, že už tam iný nieje. Maj sa, Andy

   1. Andy

    Ahoj, bol som tam dnes, prešiel som to znova. Naozaj je tam iba tento jeden LS. Musel som si to potom zmýliť s iným areálom, kde som bol zhruba v rovnakom období 🙂

    1. David

     Zle ste sa pozerali je tam ešte jeden

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *