LS-Splitterschutzzelle – ZDA, Partizánske (SVK)

Baťove závody v Partizánskom vznikli v roku 1939. V roku 1949 bola obuvnícka fabrika premenovaná na Závody 29. augusta (ZDA). V ďalších rokoch rozvoj mesta pokračoval. ZDA v 70. rokoch vyrábala vyše 25 mil. párov obuvi a zamestnávala viac než 11 tisíc ľudí. Po roku 1990 sa ZDA rozpadla na menšie podniky a v súčasnosti už obuvnícky priemysel prestáva byť v Partizánskom dominantný.

Prvé výrobné obuvnícke haly vznikli v roku 1938. Cieľom známeho podnikateľa Tomáša Baťu bolo vytvorenie mesta, v ktorom budú môcť ľudia nájsť prácu, bývanie aj oddych. V závodoch sa výroba sústreďovala na obuvnícku výrobu, ktorá tu prevláda aj dnes.

Počas druhej svetovej vojny tu bolo v rámci civilnej protileteckej obrany a požiarnej obrany zriadených niekoľko objektov LS-Splitterschutzzelle. Dnes sa v areáli nachádzajú minimálne  dva takéto objekty. Aj keď pripomínajú typ Westerman, ide o atypické objekty, pretože majú väčší priemer a užšie priezory. To je dané aj tým, že objekty boli vybetónované priamo na mieste. Einmanny majú jeden vchod s osadenými plechovými dvierkami, štyri úzke priezory a jeden malý otvor pre telefónne vedenie.  

1 Komentár

  1. Tartaros (Autor článku)

    Nie je to výlez

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *