LSH – Elektrárne, Komárno (SVK)

Severne od Starej pevnosti v Komárne sa v 60. rokoch 19. storočia začala budovať muničná továreň pre potreby miestneho delostrelectva. Na začiatku 20. storočia bola rozšírená a tvoril ju komplex 92 objektov a išlo o jednu z najväčších muničných tovární v Uhorsku. Po vzniku Československa sa v jej objektoch začal spracovávať tabak a vyrábali tabakové výrobky a filtre do cigariet. V ďalšej časti sa nachádzala elektráreň. Dnes v jej priestoroch sídli niekoľko firiem a administratíva. [1]

V areáli niekdajšej elektrárne sa medzi rokmi 1939-45 vybudoval nadzemný protiletecký úkryt typu „hochbunker“ v rámci civilnej protileteckej obrany. Ide o jednopodlažný objekt, ktorý bol vybudovaný v hradbách starej bašty, na ktorú sa dobudoval mohutný železobetónový strop a tiež bola zosilnená zadná stena objektu. Kapacitne sa sem mohlo zmestiť odhadom do 50 ľudí. Úkryt má jeden vchod a jeden núdzový výlez. Hlavný vchod bol chránený mohutnou železobetónovou prístavbou a boli na ňom osadené iba plechové dvere. Na núdzovom výleze boli osadené malé štvorcové plechové dvere. Interiér objektu je dnes prázdny a sčasti zasypaný. Bola tu jedna úkrytová miestnosť, jedna miestnosť s WC a miestnosť pre filtroventiláciu. 

Stav k 2011

2 Komentáre

 1. Andrej Ozimy

  Dobrý deň!
  Rád by som sa opýtal na zdroj informácií o leteckom bunkri, nakoľko som sa s touto informáciou ešte nestretol.
  Ďakujem za pochopenie.

 2. ochranne-stavby (Autor článku)

  Dobrý deň

  Nie je zdroj informácii. Ide o vlastné poznatky, ktoré máme z oblasti CPO. Väčšina elektrárni, ktoré v tomto období už existovali, mali PL úkryty, nakoľko sa jednalo o objekty strategickej infraštruktúry. To platilo aj počas studenej vojny.

  Úkryt je tiež evidovaný v katastri na parcele 1690 ako protilet. kryt co.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *