LSR/CO – Vysielač Laskomer, Banská Bystrica (SVK)

Vysielač Laskomer, umiestnený na rovnomennom vrchu, bol postavený v roku 1936 ako vysielač Tomáša Garrigua Masaryka pre účely vysielania rozhlasu z Bratislavy na Strednom Slovensku. Nachádzal sa tu anténový dom s anténou a zariadenie potrebné na vysielanie. Samotný vysielač dodala francúzska firma Société Française Radioélectrique. Pokusné vysielanie začalo 11. novembra 1935, slávnostné uvedenie do prevádzky sa konalo 24. mája 1936.

Počas SNP z vysielača vysielal Slobodný slovenský vysielač.Budova má dodnes diery po guľkách guľometov po nemeckom nálete. 

Aj z tohto dôvodu tu bol zriadený protiletecký úkryt (luftschutz-raum), ktorý bol dokončený v roku 1939 a slúžil pre ukrytie obsluhy vysielača.  

V 50. rokoch bol upravený pre potreby civilnej obrany. Úkryt bol dovybavený filtroventilačnou stanicou FVZ-300c. Pôvodné plynotesné dvere (neznámeho typu) tu však ostali zachované. 

Ide o vstavaný úkryt železobetónovej konštrukcie. V ponímaní CO ide o STOÚ 5. triedy odolnosti (v dnešnej metodike – plynotesný úkryt) s kapacitou 50 ukrývaných.  

Úkryt disponoval jednou miestnosťou pre ukrývaných, miestnosťou so suchým WC, filtroventilačnou komorou, akumulátorovňou a protiplynovou predsieňou. Voda a kanalizácia neboli riešené. 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *