LSR/CO – Železničná stanica, Dubnica nad Váhom (SVK)

Tento protiletecký úkryt (luftschutz-raum) bol vybudovaný pre personál a ľudí prevzatých do starostlivosti v okolí železničnej stanice v Dubnici nad Váhom. Kapacitne mohol pojať približne 100 ukrývaných. Ide o samostatne stojací objekt úplne zapustený pod zemou, železobetónovej konštrukcie. Úkryt je dlhý približne 40 metrov, obdĺžnikového pôdorysu. Úkryt ma jeden vchod a núdzový výlez ústiaci v železobetónovej hlavici.

Úkryt má jednú väčšiu miestnosť pre ukrývaných s dvoma kabínkami pre WC, do ktorej ústi aj núdzový výlez a menšiu služobnú miestnosť za ktorou sa nachádza ešte filtroventilačná komora.

Protiletecký úkryt sa v 50. rokoch upravil pre potreby civilnej obrany. Pribudli prvky tlakovej ochrany – na vstupe tlakovo plynotesné dvere D 1,5 a na núdzovom výleze vnútorný a vonkajší tlakovo plynotesný poklop P 1,5. Pribudla tiež filtroventilačná stanica FVZ-50/100.

Úkryt bol elektrifikovaný. Voda ani kanalizácia nebola riešená. Toalety sú riešené iba ako suché WC. Úkryt je dnes vyradený z evidencie.

Pôdorys úkrytu
  • Stav k 2020

1 Komentár

  1. Miro

    Pamätám si ho ešte úplne zachovalý.na vstupe veľké plechové dvere v úrovni terénu.ale to je tak 30rokov dozadu.dakujem Vám za vašu činnosť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *