LSR – Železničná stanica, Žilina (SVK)

Tento protiletecký úkryt (luftschutz-raum) bol vybudovaný pre personál a ľudí prevzatých do starostlivosti v okolí železničnej stanice v Žiline. Ide o samostatne stojací objekt úplne zapustený pod zemou. Úkryt je dlhý približne 47 metrov, obdĺžnikového pôdorysu a klenutého tvaru. Na oboch koncoch sa nachádzajú samostatné vstupy a medzi nimi 3 núdzové výlezy v malých železobetónových hlaviciach. V objekte sú stále osadené pôvodné dvere a poklopy núdzového výlezu od výrobcu CHEMA.

Úkryt je rozdelený na 3 sekcie pre ukrývaných, ktoré sú medzi sebou oddelené drevenými dverami a každá sekcia má svoj núdzový výlez, pričom 1. a 3. sekcia disponujú dvoma kabínkami pre suché WC. Na oboch koncoch sú plynotesné miestnosti a vstupné schodisko, oddelené medzi sebou a vstupom do sekcie pre ukrývaných plynotesnými dverami.

Úkryt sa po vojne využíval ako úkryt CO. Zaujímavosťou je, že sa tu plánovala dobudovať filtroventilácia, ale nedošlo k tomu. Pôvodná vojnová filtroventilácia, ak bola, tak sa nedochovala. Úkryt bo elektrifikovaný. Voda ani kanalizácia nebola riešená.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *