Pátrame po histórii CO a pomáhame s úkrytmi

Dňa 23.2.2024 členovia projektu Ochranné stavby a novovzniknutého Modulu histórie, ktorý funguje v rámci Dobrovoľná civilná ochrana navštívili niekoľko úkrytov v meste Považská Bystrica za účelom kolektivizácie historických faktov o úkrytoch civilnej ochrany pre ukrytie zamestnancov bývalých štátnych inštitúcii fungujúcich v období Československa v regióne Považia.
 
⬇️ Pod administratívnou budovou bývalej Československej obchodnej banky bol navštívený úkryt CO slúžiaci pre ukrytie finančných orgánov sídliacich v budove, zároveň bolo zistené, že úkryt bol postavený v 80. rokov v rámcii akcií budovania dvojúčelových ochranných stavieb – v tomto prípade úkryt slúžil ako školiaci priestor spomínaných orgánov.
 
🤝 Súčasnému majiteľovi sme pomohli prezistiť napríklad aktuálny stav a priechodnosť núdzových výlezov z úkrytov či lokalizáciu výstupov núdzových výlezov v teréne a ich zabezpečenie. Majiteľovi sme taktiež pomohli zodpovedať otázky o technických zariadeniach osadených v úkrytoch, kedže pôvodná úkrytová dokumentácia sa už nezachovala.
 
❓KTO JE HISTORICKÝ MODUL DCO ?
 
🚩 Historický modul DCO vznikol začiatkom roku 2024 spojením historicko-bádateľského projektu ochranne-stavby.sk a Dobrovoľnej civilnej ochrany.
 
▪️Cieľom modulu je bádateľská činnosť v sektore histórie civilnej ochrany (obrany – názvoslovie z čias Československa), prieskum úkrytov CO za účelom rekognoskácie architektúry či účelovosti ochranných stavieb.
 
▪️Špeciálnu časť má aj zhromaždovanie archiválii a dokumentácií a ich postupná digitalizácia pre účely odbornej verejnosti.
 
▪️Ideovou myšlienkou je predísť postupnému zabudnutiu dôležitého článku histórie ochrany a obrany našej vlasti.
 
✅ V trenčianskom školiacom stredisku Dobrovoľná civilná ochrana – Trenčín, ktoré sa nachádza úkryte CO v Detskom mestečku Modul histórie pripravil muzeálnu expozíciu predmetov z histórie CO a prostriedkov Individuálnej protichemickej ochrany (IPCHO).

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *