Výskumný ústav kovopriemyslu – VUKOV Prešov
VUKOV pri svojom vzniku v roku 1969 mal názov Ústav kovospracujúceho priemyslu (UKP). Vznikol, ako v tej dobe prvý, výskumný a vývojový ústav v oblasti priemyslu na Východnom Slovensku riadený z centra, mysliac ministerstvá. V tomto prípade ide o Ministerstvo hutníctva a strojárenstva. Na Slovensku bol štvrtým, po Výskumnom ústave zvárania (VUZ) v Bratislave, Výskumnom ústave mechanizácie a automatizácie (VUMA) v Novom Meste nad Váhom a Konštrukte v Trenčíne, ktorá pôsobila ako výskumný a vývojový ústav pre špeciálnu, rozumej vojenskú výrobu.
Ochranná stavba
Ide o rezortnú stavbu stále tlakovo odolného úkrytu pre zamestnancov + štáb CO objektu. Konštrukčne sa jedná o vstavaný železobetónový monolit s kapacitou 200 ukrývaných a 4. triedou odolnosti. Nadriadeným ústredným orgánom majiteľa úkrytu bolo ministerstvo hospodárstva SR. Úkryt sa realizoval v rokoch 1975 až 1979 s rozpočtovými nákladmi 10.80000 Kčs.
Úkryt mal jeden (bojový) vstup na ktorom boli osadené TP dvere D-1,5 a jeden núdzový výlez s osadeným vnútorným TP poklopom P-1,5.
Mierovo sa úkryt využíval pôvodne ako zasadačka. Začiatkom milénia v úkryte fungoval známy prešovský klub Plastik. Ten však v úkryte pôsobil len krátko a neskôr sa využíval ako archív a sklad.
Priestorové údaje:
- Zastavaná plocha: 245 m2
- Plocha pre osadenstvo: 112 m2
- Plocha technicko-prevádzkového bloku: 133 m2
- Objem čistého priestoru: 480 m3
Filtroventilácia
Úkryt je vybavený dvoma typovými stanicami FVZ 300b/60. Doba izolácie úkrytu je do 2 hodín. Pre mierovú ventiláciu bola v úkryte osadená aj VZT typu JANKA – Radotín.
Elektroinštalácia
Úkryt je napojený na verejnú el. sieť. Pre rozvod el. energie je v objekte vlastný rozvádzač. Slúži pre svetelnú a motorickú inštaláciu a núdzový rozvod ss prúdu. Núdzovým zdrojom úkryt nedisponoval.
Vodné hospodárstvo
Zásobovanie vodou bolo riešené vlastnou studňou s el. čerpadlom Darling s výkonom 5 l/s s jednou tlakovou nádržou s objemom 2 m3.
Kanalizácia
V podzemí sa odvodňujú podlahové vpuste a sociálne zariadenia. Splašky sú vedené do akumulačnej jímky s obsahom 10 m3 a odtiaľ sú čerpané dvoma kalovými čerpadlami typu 65 NFM 170 do verejnej kanalizačnej siete.