Zákon SNR č. 43/1968 Zb. zo 14. 3. 1968 o hlavnom meste Slovenska Bratislave s účinnosťou od 22. marca 1968 ustanovil, že Bratislava získala zvláštne postavenie ( že „hlavné mesto Slovenska“, neskôr „hlavné mesto SSR“ nie je súčasťou žiadneho kraja), pričom funkciu okresu na území Bratislavy de facto plnili mestské obvody; Bratislava teda prestala byť okresom a počet okresov na Slovensku sa znížil na 36. Vznikli tak mestské obvody Bratislava I. až V. Toto členenie bolo platné až do roku 1990, kedy sa Bratislava znova stala okresom.
Z tohto dôvodu bolo potrebné vybudovať pre každý obvod vlastný štáb CO.
Do územia mestského obvodu Bratislava IV podľa vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky 91/1971 Zb. z 20. septembra 1971 o podrobnom vymedzení územia mestských obvodov hlavného mesta Slovenskej socialistickej republiky Bratislavy patrili: územie bývalých obcí Jarovce, Rusovce, Čunovo, Záhorská Bystrica a Devínska Nová Ves a územie bývalých mestských obvodov Bratislava-Karlova Ves-Devín, Bratislava-Dúbravka, Bratislava-Lamač a Bratislava-Petržalka.
Rozhodnutie o umiestnení ŠTOK – BA IV padlo do objektu plánovanej výstavby istej školy SOU. Úkryt sa vybudoval pod telocvičňou danej SOU. Objekt SOU a úkryt bol skolaudovaný v roku 1977. Na streche telocvične sa nachádzalo taktiež anténne vysielacie pole. Ide o zapustený STOÚ, IV. triedy odolnosti.
Z pôvodného ŠTOK (M-14) Pod Hradom sa potom stal PVS ŠTM.
Úkryt má v suteréne jeden mierový vstup prístupný schodiskom z vnútra budovy a jeden externý bojový vstup, ústiaci do voľného priestranstva mimo objekt. Na vstupe sa nachádza dvojica TP dverí D-7,5. PPP je osadená dvojicou TP dverí D-1,5. Na bojovom vstupe sú osadené TP dvere D-7,5 a PPP je osadená taktiež dvermi D-7,5. Za ňou sa nachádza PTP a odmorovacia miestnosť oddelená dverami D-1,5.
Dispozičné riešenie úkrytu:
- Technickú časť úkrytu tvorilo: 2x PPP, 2x PTP, OM, PK, FVK, VH, WC, AKU.
- Operačnú časť úkrytu tvorilo: Operačný sál, Prieskumno-vyhodnocovacia skupina, miestnosť prvej pomoci, telefónna a rozhlasová ústredňa, spojovacia skupina, NŠTOK, PRCHO
Pracoviska jednotlivých skupín CO boli medzi sebou prepojené manipulačnými okienkami. V čase návštevy boli však už jednotlivé miestnosti úkrytu kompletne vypratané, preto nie je možné podať ich bližší opis.
Spojovacia skupina mala okrem priameho linkového spojenia na jednotlivé služby CO a nadriadený ŠTK a ŠTM aj priame linkové spojenie s týmito objektmi CO:
- BAZ (dnes VW)
- Technické sklo
- ŽST, DNV
- ŽST, Lamač
Vnútorné spojenie zabezpečovala rozhlasová ústredňa TESLA AUA 230.
Filtroventilácia:
Filtroventiláciu vzduchu zabezpečovala 2x FVZ-300b.
Vodné hospodárstvo:
Voda bola napojená na verejnú vodovodnú sieť s núdzovou zásobou pitnej vody v piatich tlakových nádržiach, každá s objemom 1000 litrov. Tieto nádrže sa nachádzajú v samostatnej miestnosti VH.
El. energia:
Objekt je zásobovaný el. energiou podľa samostatného projektu káblových rozvodov z verejnej siete. Pre rozvod el. energie je v objekte vlastný rozvádzač. Ako záložný zdroj boli k dispozícii akumbatérie v samostatnej akumulátorovni.
Kanalizácia:
Splašky sú vedené do zbernej šachty umiestnenej pod krytom a následne odvádzané kalovými čerpadlami do verejnej kanalizačnej siete. Sociálne zariadenie tvorila jedna miestnosť WC, každá s vlastnou umyvárkou a trojicou samostatných toaliet.
Stav k 2017
Myslíte si že tie batérie na záložný zdroj energie sú ešte využiteľné?
Už dávno nie
Taký podstatný kryt a škoda, že je celý vykuchaný :/ a boh vie, či prežije, lebo som sa dopočul, že danú SOU odkúpil nejaký investor.
Kryt je k dnešnému dňu +- v rovnakom stave, akurát elektroinštalácia je už nefunkčná (komplet vycvakaná). Stavba ako taká pravdepodobne pretrvá, plánovaná rekonštrukcia SOU by nemala kryt ani stavbu nad ním ohroziť, takže ešte možno nájde uplatnenie ako pivničný skladový priestor.