Úkryt CO – Nemocnica s poliklinikou, Partizánske (SVK)

Nemocnicu s poliklinikou v Partizánskom otvorili 12. mája 1956. Bola vybudovaná aj s bytmi pre zamestnancov v celkovom náklade 26 miliónov Kčs. Nová nemocnica v Partizánskom mala interné, chirurgické a detské oddelenie s modernou pôrodnicou.

Nemocnica disponovala aj špeciálnou stavbou CO. Objekt má dve základné režimy prevádzky. Môže fungovať ako chránené nemocničné zariadenie, môže ale tiež fungovať ako klasický úkryt civilnej ochrany pre zamestnancov a ľudí prevzatých do starostlivosti. V prípade chráneného zdravotníckeho pracoviska tu bolo pripravených 10 zdravotníckych lôžok pre príjem stabilizovaných pacientov, dve operačné sály s príslušným zázemím a miestnosťami pre obsluhujúci personál.

Ide o stále tlakovo odolný zabudovaný úkryt železobetónovej konštrukcie s triedou odolnosti 4. Úkryt má tri vchody (mierový, bojový a servisný) a jeden núdzový výlez. Mierový vchod je prístupný zo suterénu budovy nemocnice s osadenými TP dverami D-2. Bojový vstup je prístupný schodiskom z voľného priestranstva a je osadený TP dverami D-2. Servisný vchod je taktiež prístupný schodiskom z voľného priestranstva a vedie do strojovne ES a je osadený TP dverami D-2. Núdzový výlez je riešený ako štôlňový s dĺžkou štoly 9 m v hĺbke a vyústený vertikalnou šachtou, zakončený oceľovým poklopom. V úkryte je na vstupe do NV osadený TP poklop P-2. Zastavaná plocha úkrytu je 128 m2.

Úkryt je sprístupnený verejnosti a jeho návšteva je možná po dohodnutí si termínu cez facebookovu stránku občianskeho združenia Vedieme, ktoré expozíciu spravuje. Odkaz.

Pôdorys objektu

Vzduchotechnika

Filtroventiláciu vzduchu zabezpečovali dve typové stanice FVZ-300a/55. Doba prevádzky v režime filtroventilácia je 72 h. FVZ má 4 režimy prevádzky: vetranie, filtroventilácia, izolácia a regenerácia.

Elektroinštalácia

Úkryt je napojený na verejnú el. sieť. Pre rozvod el. energie je v objekte vlastný rozvádzač. Slúži pre svetelnú a motorickú inštaláciu a núdzový rozvod ss prúdu. Pre prípad výpadku el. energie je v úkryte inštalovaný diesealgregát ŠKODA 3S-110. Spúšťanie celého sústrojenstva bolo pomocou batérií. Ovládanie DA sa vykonávalo priamo zo strojovne ES. Dieselagregát mal len malú prevádzkovú nádrž s a nafta sa do nej musela prečerpať z uskladnených sudov. Z tohto dôvodu mala strojovňa ES vlastný servisný vchod.

Vodné hospodárstvo

Objekt má k dispozícii celkom tri vodné zdroje. Za normálneho stavu je pripojený k verejnej mestskej vodovodnej siete. Pre pitnú vodu je určená tiež studňa, tá sa ale nachádza mimo úkryt a v prípade zamorenia vonkajšieho prostredia by bola nepoužiteľná. Pre zásobovanie nemocnice úžitkovou vodou tu boli inštalované dve plechové samospádové nádrže, ktoré sa plnili z bežnej vodovodnej siete. Jedna z nich sa nachádza v strojovni ES a druhá v odmorovacej priepusti. Ohrev vody zabezpečovali el. bojlery v počte 4 ks.

Kanalizácia

V podzemí sa odvodňujú podlahové vpuste a sociálne zariadenia.  Splašky sú vedené do mestskej kanalizácie prečerpaním a to pomocou el. kalového čerpadla alebo ručným čerpadlom . Sociálne zariadenie tvoria 2x WC, pričom každé disponovalo dvomi samostatnými splachovacími toaletami a vlastnou umyvárňou.

Spojovacie zariadenia

  • Telefón
  • Rádiomaják
  • Dorozumievacie zariadenie Tesla AZD 140*

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *