Úkryt CO + POZ [ŠTOK] – VE, Lipovec (SVK)

Ide o atypický projekt, ktorý v sebe kombinuje ako pozorovateľňu CO, tak úkryt CO pre zamestnancov vodnej elektrárne Sučany.  Tento typ sa vyskytuje iba na Slovensku a výhradne len pre vodne elektrárne. Máme vedomosť o dvoch takýchto objektoch.  Druhým takýmto identickým objektom disponuje VE Súčany. Pozorovateľňa slúžila pre priame pozorovanie koruny priehrady a jej prípadne poškodenie hlásiť na ŠTOK.  Keďže bola Vážska kaskáda strategického charakteru, priehrady a elektrárne na nej patrili medzi kategorizované objekty.

Pozorovateľňa má štvorcový pôdorys s rozmermi 1×1 m a disponuje tromi zazubenými priezormi. Disponuje ešte stropným svetlom a telefónnou prípojkou.

Samotný úkryt má kapacitu 20 ukrývaných. Čistú časť úkrytu tvorí jedna miestnosť pre ukrývaných v ktorej je umiestnené aj filtroventilačné zariadenie typu FVZ-50, rozvodňa a poklop núdzového výlezu P-3. Osobitnú miestnosť tvorí akumulátorovňa a WC kútik, ktorý ale nebol vybavený splachovacím ani suchým WC, ale používali sa tu len fekálne nádoby.

Samotná elektráreň bola uvedená do prevádzky v roku 1960 a  je posledným stupňom na derivačnom kanále Krpeľany-Sučany-Lipovec a pod touto vodnou elektrárňou je derivačný kanál zaústený do koryta Váhu. 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *