Úkryt CO – SSE, Žilina (SVK)

Tradícia stavebnomontážnych závodov siaha do obdobia 50-tych rokov, keď bola ich činnosť spojená s rozsiahlou povojnovou elektrifikáciou na Slovensku. Neskôr sa väčšina z nich stala súčasťou rozvodných energetických podnikov. V rámci SSE existovali od roku 1961 dva takéto závody – v Banskej Bystrici a v Žiline. Tieto sa v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia významne podieľali na rozvoji energetickej infraštruktúry štátu. Neskôr sa zameriavali prevažne na obnovu a rozvoj distribučnej sústavy SSE. [1]

Sídlo spoločnosti Stredoslovenská energetika, a. s. sa nachádza v Žiline, v novopostavenom uzavretom elektrárenskom komplexe, do ktorého sa v roku 2010 spoločnosť presťahovala. Pod novopostavenou administratívnou budovou sa žiadny stály úkryt nenachádza, zachoval sa pôvodný úkryt v areáli, ktorého polohu bližšie špecifikovať nebudeme.

Úkryt CO

V suterénnych priestoroch nešpecifikovanej budovy sa nachádza stály tlakovo odolný úkryt s kapacitou 105 ukrývaných. Jedná sa o zabudovaný železobetónový monolit, vybudovaný v 4. triede odolnosti. Úkryt bol vybudovaný v rokoch 1952 – 1956 a rozpočtové náklady činili vo vtedajšej dobe 177 400 Sk. Úkryt je určený pre zamestnancov. Zaujímavosťou je, že ochranný priestor úkrytu sa nachádza na úrovni terénu, kde sú osadené tlakovo-plynotesné dvere D-2, za ktorými sa nachádza schodisko ústiace do úkrytu. Úkryt sa v súčasnosti využíva dvojúčelovo a to ako sklad materiálu CO. Ochranný súčiniteľ stavby KO je na úrovni 100 – 200. Doba spohotovenia úkrytu je 2 – 6 hodín.

Zastavaná plocha úkrytu je na úrovni 88 m2, z toho je 52,5 m2 plocha pre ukrývaných a 35,5 m2 plocha pre technológie.

Za vstupným schodiskom sa nachádza mierový vstup do úkrytu, ktorý je oddelený od úkrytu plynotesnými dverami D-4. Nachádza sa tu zároveň bojový vstup, ktorý obsahuje odmorovaciu slučku. Bojový vstup obsahuje protiplynovú predsieň a odmorovaciu komoru, za ktorou sa nachádzajú plynotesné dvere D-4 a obsahuje 2 ks sprchovacích zariadení, ktoré by v prípade zamorenia poskytovali očistu.

Úkryt obsahuje dve miestnosti pre ukrývaných, jednu väčšiu a jednu menšiu. V súčasnosti je úkryt rekonštruovaný (nové rozvody elektroinštalácie) a všetky zariadenia (filtroventilačné zariadenie, prvky tlakovej a plynotesnej ochrany na komunikačných a vzduchotechnických cestách) sú spôsobilé na prevádzku. Z dôvodu rekonštrukcie úkrytu už nie je možné podať bližší popis, či bola v úkryte umiestnená aj telefónna ústredňa (TÚ). Existuje však hypotéza, že sa v úkryte nachádzala, keďže v menšej miestnosti pre ukrývaných sa nachádzajú dve malé miestnosti, ktoré mohli slúžiť pre telefonistov.

Filtroventilačné zariadenie je typu FVZ 300c, typ 55 na elektrický a ručný pohon. Doba filtroventilácie je 72 hodín. FVZ neumožňuje regeneráciu vzduchu a funguje v režimoch vetranie, filtroventilácia a izolácia. Prachová komora nie je oddelená resp. v samostatnej miestnosti. Využitý vzduch z úkrytu je odvádzaný pretlakom pomocou odvodných elementov, t.j. sústavou LPÚ a TPÚ do vonkajšej atmosféry.

Zásobovanie vodou je riešené z verejného vodovodu a k dispozícii je 0,25 m3 nádrž pre pitnú vodu. Jej naplnenie trvá 0,5 hodiny. K dispozícii je aj studňa. Kanalizácia je riešená samospádom s pripojením na verejnú kanalizačnú sieť. V úkryte sa nachádza 1 splachovacie WC a 2 sprchy, ktoré sú súčasťou odmorovacej slučky.

Úkryt disponuje 2 núdzovými výlezmi, ktoré ústia do voľného priestranstva a sú riešené formou štôlne, ktorá je zakončená šachtou s rebríkom a na jej vrchu sa nachádza plechový poklop.

Úkryt je napojený na verejnú sieť 400/230V-50Hz, núdzový zdroj nebol k dispozícii.

Zoznam zdrojov

[1] https://eem.sk/profil-spolocnosti/historia/

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *