Úkryt CO – Stavebná fakulta VŠDS, Žilina (SVK)

Pod bývalou stavebnou fakultou Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline sa nachádza zapustený stále tlakovo odolný dvojúkryt s kapacitou 3×120 ukrývaných osôb. Úkryty boli vybudované v 50. rokoch v 5  tr. odolnosti, kde obvodové múry a stropnica je z prostého betónu.

Ide o 3 samostatné úkryty, každý z nich má samostatný vchod zo spoločnej chodby v suteréne objektu, no iba jeden núdzový výlez. Zaujímavosťou je to, že úkryty sú medzi sebou prepojené zosilneným prielezom, ktorý je na oboch koncoch ešte osadený plynotesným poklopom P-3.  Rovnaký poklop je osadený aj na núdzovom výleze a na vchodoch sú osadené TP dvere D-2.    

Každý úkryt disponoval 1x FVZ 300b. Nasávacie miesta ústia v  troch železobetónových hlaviciach vo voľnom priestranstve pred budovou a jedno nasávacie miesto je vo vnútri budovy. Vyústenie NV má samostatnú železobetónovú hlavicu. 

Úkryt bol zásobovaný el. energiou len z vonkajšej siete. Záložný zdroj nebol k dispozícii. Taktiež voda bola privádzania len z vodovodnej siete, studňa ani tlakové nádrže na vodu sa v úkrytoch nenachádzali.  

Každý úkryt disponoval sociálnym zariadením s dvoma toaletami, prachovou komorou, filtroventilačnou komorou a niekoľkými menšími miestnosťami pre ukrývaných. Za vstupom je protiplynová a protitlaková predsieň bez odmorovacej predsiene.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *