VS – 49. dp, Brezno (SVK)

Bývalé Kasárne Jána Švermu ležia v širšom centre mesta. Postavili ich v 30. rokoch minulého storočia na ploche 16 hektárov. V areáli vybudovali viacero objektov, ktoré kedysi slúžili armáde od ubytovania až po strelnicu. Vojenská posádka v breznianskych kasárňach sídlila do roku 2003, ďalších desať rokov slúžili pre potreby ministerstva obrany ako sklady techniky. V roku 2013 areál, ktorý vyhlásil rezort za prebytočný majetok, vo verejnej súťaži kúpila developérska spoločnosť za 1,3 milióna eur so zámerom zmeniť toto územie na novú štvrť s bytmi, rodinnými domami, administratívnym, nákupným centrom a športoviskami.

Toto VS je situované v upravených suterénnych priestoroch pod býv. veliteľskou budovou. Úkryt mal 2 vchody (jeden z vnútra a jeden z boku budovy) a jeden núdzový výlez. Na všetkých vchodoch boli osadené tlakovo-plynotesné dvere Ždv-2.

Úkryt slúžil ako záložné veliteľské stanovište 49. delostreleckého pluku. Úkryt disponoval potrebnými pracoviskami pre dôstojníkov služieb – spojárov, šifrantov, tylové zabezpečenie, vlastné miestnosti operačného velenia a zázemia. Taktiež disponoval sociálnym zariadením (umyvárka a 2 toalety) a odpočinkovú miestnosť. Bližší popis jednotlivých miestnosti už nie je možné podať kvôli stavu, v akom sa nachádzajú.

Objekt bol napojený na vonkajšiu el. sieť, bez záložného zdroja. Voda a kanalizácia bola napojená na verejnú sieť. Núdzová zásoba vody taktiež nebola k dispozícii. O filtráciu vzduchu sa staralo niekoľko zariadení FVKPM-1E.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *