VS ZMS, Trenčín (SVK)

Poľnohospodárska služba civilnej obrany okresu Trenčín mala svoje veliteľské stanovište v stále tlakovo odolnom úkryte pod nemenovanou budovou. Jedná sa teda o úkryt zabudovaný, železobetónovej monolitickej konštrukcie. Realizácia prebiehala v rokoch 1966 až 1970.  Vybudovaný bol v štvrtej triede odolnosti, v novej koncepcii radený ako plynotesný úkryt. Projektovaná kapacita je 120. Doba spohotovenia je do dvoch hodín. Ochranný súčiniteľ stavby je 100-200. Rozpočtové náklady boli 968 000 Kčs. V dnešnej dobe už nič ako chránené pracoviská služieb CO nefunguje a stavba je evidovaná už len ako úkryt pre zamestnancov.

Objekt má jeden mierový vchod, teda bez odmorovacej priepusti, prístupný zo suterénu budovy. Sú na ňom osadené tlakovo plynotesné dvere typu D-1,5, ďalej v nečistej časti sa nachádzajú už len plynotesné dvere typu D-0.  Pre prípad zavalenia vchodu bol realizovaný aj núdzový výlez. Za tlakovo plynotesným poklopom typu P-0 (vnútorným) sa nachádza jeho šachta o dĺžke 6 metrov a v hĺbke 2 metre, ktorá ústi do nezavaliteľného priestoru mimo úkryt.

Vzhľadom na kapacitu objektu by úkryt mal pojať súčastne aj zamestnancov danej inštitúcie. Štáb ZMS mal k dispozícii len dve operačné miestnosti, prepojené manipulačným okienkom. Z nich by sa riadili akcie jednotiek ZMS. Štáb by zároveň udržiaval spojenie s nadriadeným orgánom – ŠTOK Trenčín.

Priestorové údaje:

  • Zastavaná plocha: 147,5 m2
  • Plocha pre osadenstvo: 111,5 m2
  • Plocha technicko-prevádzkového bloku: 15,12 m2
  • Objem čistého priestoru: 220,88 m3

Vzduchotechnika

Výmenu vzduchu zabezpečuje jedna stanica FVZ 300c –  typ 60. Môže fungovať v režime ventilácia, filtroventiláciacia a izolácia. Doba izolácie je 1 hodina a doba prevádzky v režime filtroventilácia je 72 h. Využitý vzduch z úkrytu je odvádzaný pretlakom pomocou odvodných elementov, t.j. sústavou LPÚ a TPÚ do vonkajšej atmosféry.

  • Kolektívne filtre: 3x FP-100

Elektroinštalácia

Úkryt je napojený na verejnú el. sieť. Núdzový zdroj el. energie sa tu nenachádzal. Pre rozvod el. energie je v objekte vlastný rozvádzač.

Vodné hospodárstvo

Zásobovanie vodou je vyriešené z verejného zdroja. Pre prípad potreby bola inštalovaná aj jedna nádrž na pitnú vodu s objemom 1,5 m3 a plnením 3 hod.

Kanalizácia

Sociálne zariadenie predstavuj[ dve splachovacie toalety, ku ktorej prislúcha miestnosť umyvárne. V podzemí sa odvodňujú podlahové vpuste a sociálne zariadenia.  Úkryt je napojený na verejnú kanalizačnú sieť. Splašky sú odvádzané samospádom do verejnej kanalizačnej siete.

Spojovacie zariadenia

  • Telefón (spojenie na ŠTOK)
  • Rádiomaják

Jednotka poľnohospodárskej (zemědělskej) služby CO [ZMS CO]

Vykonávajú hlavne:

  • Veterinárny, rastlinolekársky a biologický prieskum,
  • Veterinárne triedenie zasiahnutých hospodárskych zvierat a veterinárnu očistu zasiahnutých zvierat,
  • Poskytovanie veterinárnej pomoci zasiahnutých hospodárskych zvierat,
  • Vyšetrovanie zdravotnej bezchybnosti potravín živočíšneho pôvodu, krmív a vody pre potrebu poľnohospodárskej výroby,
  • Ochranné ošetrenia – postreky zasiahnutých poľných kultúr,
  • Dezaktiváciu, odmorovanie a dezinfekciu (deratizáciu a dezinsekciu) v poľnohospodárskych výrobných závodov,
  • Odstraňovanie uhynutých zvierat, hygienické a protieppizootické opatrenia v živočíšnej výrobe a karanténne opatrenia v rastlinnej výrobe.

Samotné oddiely zahrňovali pracovníkov JRD a štátnych statkov začínajúc zootechnikmi, cez ošetrovateľov až po veterinárov. Do služby boli ale tiež zahrnuté napríklad kafilérie.
Táto služba mala tiež zaistiť nielen dodávky potravín v krízovej situácii, ale napríklad aj zabezpečiť aby hromadne uhynuté zvieratá nezamorili podzemné vody. Za týmto účelom boli vytipované miesta, ktoré by boli použité ako mrchoviská.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *